Projektując wnętrza pomieszczeń zawsze zwracamy uwagę na design, komfort, wygodę oraz jakość użytych materiałów. Aby osiągnąć niepowtarzalny efekt nie możemy jednak zapomnieć o akustyce.
Człowiek reaguje na dźwięki o częstotliwości od 20 do 20.000 Hz. O poziomie głośności słyszanego dźwięku decyduje ciśnienie akustyczne. Rozpiętość ciśnień dźwięków, na które reaguje człowiek, jest bardzo duża. W celu określenia poziomów dźwięku używa się wartości wyrażonych w decybelach [dB]. Najcichsze dźwięki określone są na poziomie 0 dB. Hałas natomiast powodujący ból uszu na poziomie 130-140 dB. Hałas drogowy może osiągnąć poziom nawet do 75 dB. Dlatego tak ważne jest aby w domu zapewnić sobie atmosferę ciszy i spokoju.
Komfort akustyczny można kształtować na różne sposoby. Podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego materiału na ścianach, suficie i podłodze. Na akustykę wpływ ma również rozmiar pomieszczenia, kształt, tekstury ścian, podłogi i sufitu. Oczywiście inaczej podejdziemy do zagadnienia akustyki projektując pomieszczenie z kinem dom-owym, inaczej przy salonie, bibliotece czy biurze. W pomieszczeniach typu kino domowe niewątpliwie trzema najważniejszymi składnikami wpływającymi na doznania akustyczne są: urządzenie odtwarzające dźwięk, rodzaj materiałów użytych na ścianach i podłogach oraz rozstawienie mebli i głośników. Systemy dźwiękowe są specjalnie dobierane w zależności od wielkości pomieszczeń, akustyczności oraz preferencji klienta. To klient decyduje czy dany sprzęt będzie wykorzystywany do odtwarzania filmów, czy muzyki. Powszechnym zjawiskiem jest instalowanie głośników w łazience i salonach kąpielowych W pomieszczeniach tych dzięki odpowiednim rozstawieniu kolumn również uzyskamy bardzo dobrą akustykę. Ze względów estetycznych głosniki chowamy w miejsca niewidoczne, w podwieszane sufity lub wnęki z płyt G-K.
Projektując pomieszczenie należy zwrócić uwagę na sufity które spełniają funkcje dźwiękochłonne. Najkorzystniejsze parametry posiadają podwieszone sufity z płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych do konstrukcji wykonanej z kształtowników zimnogiętych z wypełnieniem wełną mineralną lub szklaną. Bardzo ważną rolą projektanta jest połączenie funkcjonalności i dekoracyjności stropów. Trzeba zwrócić uwagę aby użyte materiały wpływały pozytywnie na akustykę pomieszczenia i nie zakłócały odbioru dźwięków. Podobną rolę akustyczną spełniają podłogi oraz ściany.
Na właściwości akustyczne podłóg (z wyłączeniem podłóg podniesionych) decyduje układ warstw, z których są zbudowane. Ze względu na właściwości akustyczne podłogi dzielimy na trzy podstawowe grupy obciążenia:
• podłogi pływające (PP) – izolują strop od dźwięków powietrznych i uderzeniowych;
• lekkie konstrukcje podłogowe (PL) – powodują zwiększenie izolacyjności stropu od dźwięków uderzeniowych;
• wykładziny podłogowe z warstwą izolacyjną oraz wykładziny dywanowe (PW) – zwiększają izolacyjność stropu od dźwięków uderzeniowych.
Jako wierzchnią warstwę podłogową można zastosować deski drewniane, parkiet, panele podłogowe lub wykładzinę dywanową. Rodzaj użytego materiału ma wpływ na właściwości izo-lacyjne podłogi. Dzięki prawidłowemu rozstawieniu ścian, odpowie-dnim materiałom użytym do budowy i prawidłowemu wypełnieniu można uzyskać wyciszone pomiesz-czenie o bardzo dobrej akustyce. Zadaniem projektanta jest dostosowanie pomieszczenia do potrzeb i preferencji klienta. Dom powinien być azylem dla każdego człowieka zapewniać spokój i bezpieczeństwo. Światło, dźwięk, barwy mają korzystnie wpływać na emocje i nie powodować dyskomfortu psychicznego.
Pracownia Ekskluzywne Wnętrze
Marek Suchocki
41-700 Ruda Śląska
792-948-999
(32) 243-50-45
www.ekskluzywnewnetrze.pl
biuro@ekskluzywnewnetrze.pl