Cedr kanadyjski

West Red Cedar (cedr) Jest to jeden z najlżejszych gatunków w handlu drewnem iglastym. Posiada bardzo dobre właściwości izolacji termicznej. Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej, od Alaski do Kalifornii. Rośnie głównie na terenach Kanady Zachodniej stanów Waszyngton, Oregon, Montana, Idaho; na Wyspie Vancouver. Drzewo o wysokości 25-40 m, szybkorosnące; kształt pnia prosty; rysunek drewna dekoracyjny a zapach drewna w stanie świeżym aromatyczny, cedrowy; przyrosty roczne wyraźne; przebieg przyrostów rocznych niekiedy lekko falisty; brak przewodów żywicznych.

Drewno charakteryzuje się typowym czerwonobrązowym odcieniem – jest zasadniczo bezsęczne. Od dawien dawna cedr czerwony jest znany z wyjątkowej naturalnej odporności i wytrzymałości na wszelkie warunki atmosferyczne, z bardzo długiej trwałości oraz z doskonałej izolacji cieplnej. Dzięki swoim natutralnym olejom, które kumulowane są w komórkach drewna jest ono naturalnie chronione przed insektami i grzybami. Zgodnie z normą DIN EN 350-2 drewno cedrowe jest bardzo trwałe i mieści się w klasie wytrzymałości 2.

Nazwy tego drzewa w języku angielskim stanowią jedno z ciekawszych przypadków dotyczących występowania i zastosowania tego gatunku. I tak nazwa oficjalna Western red cedar wiąże się z występowaniem tego gatunku na zachodnim brzegu, gdzie stanowi 22% lasów iglastych. Jest to drzewo olbrzymie, jedno z największych – dlatego nazwa Thuja gigantea. Drzewo jest długowieczne i stosunkowo odporne na rozkład, stąd nazwa Żywotnik olbrzymi.

 


1. Nazwa i rodzina.
– nazwa międzynarodowa: Western Red Cedar
– nazwa łacińska: Thuja plicata
– rodzina: Cupressaceae


 
2. Występowanie – nazwy handlowe – dostępność.
– występowanie: Północne wybrzeże Pacyfiku Ameryki Północnej
– główne nazwy handlowe: British Columbia Cedar
Giant Cedar
Oregon Cedar
Westamerikaanse levensboom

 

3. Opis drewna.
– biel: nieduży, nawet do 2,5 cm, prawie biały
– twardziel: czerwonawy lub różowo-brązowy do szaro-brązowego – włókna: proste

 

4. Charakterystyka techniczna.
– wilgotność drewna: 6% 20%
– skurcz styczny (T %): 4,0 1,7
– skurcz promieniowy (R %): 1,9 0,8
– skurcz objętościowy (V %): 5,4 2,3
 

5. Obróbka.
Drewno obrabia się bardzo dobrze zarówno narzędziami ręcznymi jak i mechanicznymi; możliwe odłupywanie (odpryskiwanie) drewna przy obróbce skrajnych włókien. Nie ma problemów z nawiercaniem i zbijaniem, bardzo dobrze się wykańcza. Zaklasyfikowane jako odporne lub bardzo odporne na próchnicę.

 

6. Zastosowanie.
– elewacje zewnętrzne, wykończenia wnętrz, budowa statków i łodzi, wyrób pudełek, stolarki otworowej

 


 

 

Źródło

1. DLH POLAND www.dlh-poland.com
2. KFD Sp. z o.o www.kfd.com.pl 
 

Powered by WordPress and MasterTemplate