Dlaczego zalecamy wodowanie powierzchni drewna przed aplikacją olejów i olejowosków

Podstawowe przesłanki

Przemysł meblarski od wieków stosuje wodowanie powierzchni drewna, szczególnie w procesie barwienia drewna. Wykorzystuje się fakt uniesienia włókien, co pozwala ściąć je bardzo drobnym papierem na szlifierkach taśmowych , wzdłuż włókien przed dalszymi etapami wykonania zabezpieczeń powierzchniowych.
W trakcie szlifowania podłóg szlifierkami talerzowymi problem związany z ścisłym przyleganiem włókien poderwanych w trakcie szlifowania papierami o większej ziarnistości a następnie wpolerowywanych w trakcie stosowania szlifierki talerzowej, ma fundamentalne znaczenie dla możliwości impregnowania drewna. Po nasączeniu wodą włókna te pęcznieją czyli zwiększają swoją objętość. W trakcie wysychania i kurczenia się. Już nie przylegają ściśle do powierzchni i są rozdzielone między sobą. Odsłaniają się puste przestrzenie wypełnione powietrzem.

Wpływ na impregnację olejów

Impregnowanie preparatami euku 1 FS i 2FS, powierzchni drewna, które zostało poddane „wodowaniu” jest skuteczniejsze. Wytworzone wolne przestrzenie między włóknami, są lepiej penetrowane przez impregnat. Olej wnika głębiej, wypychając powietrze. Kiedy przyjrzymy się bliżej zobaczymy drobne pęcherzyki powietrza, które sprawiają wrażenie bielenia preparatu. Im więcej powietrza uda się usunąć z przestrzeni między włóknami i zastąpić olejem tym skuteczniejsza i trwalsza będzie impregnacja. Tylko maksymalne wypełnienie wolnych przestrzeni preparatami podstawowymi na etapie aplikacji związanej z wykonaniem prac parkieciarskich gwarantuje uzyskanie trwałych właściwości zabezpieczenia. Rozpowszechnione na rynku sugestie, że warstwy pielęgnacyjne pozwolą uzupełnić ewentualny brak dobrej impregnacji na etapie prac parkieciarskich, nie jest przekonywujące. Olej pielęgnacyjny w większości uzupełnia tylko powierzchniowo zabezpieczenie olejowe. Pozwala to okresowo podnieść walory użytkowe, ale po dość krótkim czasie trzeba ten proces ponawiać by utrzymywać odporność zabezpieczenia np. na działanie wody.

Wpływ na impregnację olejami koloryzującymi

Stworzenie wolnych przestrzeni pomiędzy włóknami ma także inne korzyści. Drobne cząsteczki pigmentów zawieszone w oleju koloryzującym mogą lepiej i w większej ilości wnikać w strukturę drewna. Pozwala to osiągnąć intensywniejsze barwienie drewna, co szczególnie będzie zauważalne przy bieleniu drewna. Bielenie olejami drewna dębowego przysparzało dużo problemów. Uzyskanie nasycenia białym pigmentem wydawało się mało skuteczne i często powodowało, że stosowano specjalne produkty , które wstępnie wybarwiały drewno lub produkty o dużej ilości pigmentów. Należy jednak uwzględniać fakt, że to olej a nie pigmenty stanowią o trwałości i skuteczności warstwy zabezpieczającej. Dlatego, wodowanie drewna szczególnie przed aplikacją olejów barwiących ma wyjątkowe uzasadnienie. Także, ze względu na zmniejszenie efektów niepożądanych. W trakcie szlifowania, szczególnie maszynami tarczowymi powstają zarysowania, w które wnika większa ilość pigmentu. Powoduje to bardzo widoczne ślady i możliwość reklamacji. Wodowanie, nie likwiduje samych rys ale ogranicza ich widoczność.

Wpływ na jakość wykonania olejowania jako warstwy podkładowej pod lakiery wodne

Zastosowanie oleju euku 1FS + euku master jako warstwy podkładowej pod lakiery wodne, jest szczególnie uzasadnione w przypadku tworzenia powłoki zabezpieczającej lakierowej na niektórych gatunkach drewna czy rodzajach posadzki. Niektóre gatunki egzotyczne, drewno modyfikowane termicznie czy chemicznie a nawet odnawianie cienkich warstw podłóg warstwowych, mogą być przyczyną problemów, gdy będą wykańczane wodorozcieńczalnymi systemami lakierowymi. Istotne jest by warstwa podkładowa skutecznie odcięła możliwość penetrowania struktury drewna reaktywnym wyrobem lakierowym. W tych wypadkach olej stanowi najlepsze rozwiązanie. Wymaga to jednak wiedzy i dyscypliny wykonawczej. Podstawowymi problemami to aplikacja lakierów na nie wyschnięty olej oraz na powierzchnię , która nie jest dobrze zaimpregnowana. Taka sytuacja prowadzi do braku adhezji powłok lakierowych lub możliwość punktowego wnikania lakieru i wystąpienie przebarwień, które będą nie do zaakceptowania przez klienta. Aby uniknąć pierwszego zasygnalizowanego problemu należy prawidłowo ocenić rzeczywiste wyschnięcie oleju ( test taśmy ) . Drugi czynnik to prawidłowa impregnacja. Z poprzednich akapitów wynika jednoznacznie, że wodowanie powierzchni przed położeniem oleju fundamentalnie ogranicza możliwość wystąpienia tego problemu.

Problem gromadzenia się oleju w szczelinach pomiędzy elementami posadzki

Wodowanie drewna powoduje, nie tylko pęcznienie pojedynczych włókien na jego powierzchni ale co jest tego konsekwencją skutkuje zwiększeniem powierzchni klepki. Skutkuje to, że szczeliny pomiędzy elementami posadzki na powierzchni zmniejszają się a nawet mogą ulec całkowitemu zamknięciu. Dzięki czemu, ogranicza się możliwość wpłynięcia większej ilości oleju, który miałby problem z wyschnięciem w procesie oksydacji. Mogłoby to skutkować możliwością wyciskania się oleju w trakcie użytkowania podłogi, „pocenie się oleju” . To również może przyczyniać się do błędów w przypadku lakierowania. Dlatego też z tego względu wodowanie ma swoje uzasadnienie i pozwala ograniczyć możliwości reklamacji. Należy zwrócić uwagę, by olejowanie rozpoczynać bezpośrednio po odparowaniu wody, co da się określić na podstawie zmian kolorystycznych drewna w trakcie wysychania.

Ile wody powinno zostać użyte podczas wodowania

Wodowanie drewna stoi pozornie w sprzeczności z zasadami rozpowszechnionymi w środowisku wykonawców. Dla wielu jest to stworzenie realnego zagrożenia dla posadzki, wręcz obawą możliwości doprowadzenia do jej zniszczenia. Są to obawy bezpodstawne jeśli zachowany zostanie zdrowy rozsądek i poniższe wytyczne. Aplikacja lakierów wodorozcieńczalnych podkładowych nie budzi takich emocji. A dozowane jest około 80 do 100g wody, która ma problem z całkowitym odparowaniem, gdyż sieciując naniesiona żywica utrudnia i opóźnia możliwość odparowania szczególnie wody, która wniknęła w strukturę drewna. Dlatego zalecana ilość około 50 – 80 g/ m², nie będzie w żaden negatywny sposób wpływać na posadzkę. Ważne, by wodę nanosić równomiernie i na całą powierzchnię. Do tego najlepiej użyć płaskiego mopa z mikrofibry i czystej wody a powierzchnia powinna być dobrze odkurzona. Tak przeprowadzoną procedurę wodowania powierzchni drewna z uwagi na jej charakter i efekt należy traktować jako ługowanie neutralnym środkiem jakim jest woda. Powyższe uwagi odnoszą się do pokazania zasadności a wręcz potrzebie wodowania powierzchni drewna przed aplikacją impregnatów olejowych.

 

Zbigniew Cichocki

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate