Ekskluzywna podróż przez polinezyjskie wioski

Usytuowany w Dubaju, luksusowy Sofitel Dubai The Palm Resort & Spa jest flagowym kompleksem hotelowym należącym do francuskiej sieci Sofitel Luxury Hotels. Położony na wyspie Palm Jumeirah kurort, którego elementem charakterystycznym są kunsztowne elementy charakterystyczne dla polinezyjskiej kultury i cywilizacji, rozciąga się na powierzchni 100 tys. metrów kwadratowych. Z prywatnej, 500-metrowej i otoczonej palmami plaży, goście mogą podziwiać wspaniały widok na wschodni kraniec archipelagu z krystalicznie czystą, lazurową wodą Zatoki Perskiej.

 

Wyjątkowa koncepcja pracowni Mirk Architecture i Patricka Blanca tworzy oazę spokoju, w której goście mogą odpocząć z dala od gwaru Dubaju. Wspaniała architektura organiczna z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno jesionu amerykańskiego, woda oraz zielone ogrody wertykalne nadają kurortowi ponadczasowy i egzotyczny charakter.

Sofitel Dubai The Palm Resort & Spa dysponuje 361. pokojami i apartamentami oraz 182. rezydencjami obsługiwanymi przez doświadczony personel hotelowy. Na jego terenie znajduje się wiele barów i restauracji serwujących specjały z różnych zakątków świata. Ponadto goście mają do dyspozycji klub nocny, spa, przestrzeń konferencyjną oraz salę balową.

„Unikalny wystrój kompleksu hotelowego z motywami polinezyjskimi, porośnięte zielenią ściany oraz przestronna, prywatna plaża zapraszają gości na niezwykłą wyprawę” – powiedział Christophe Schnyder, dyrektor generalny Sofitel Dubai The Palm Resort & Spa.

Reinterpretacja luksusu

Wyzwaniem, któremu musieli sprostać projektanci było zredefiniowanie luksusu, a inspirację dla stworzenia wystroju wnętrz kompleksu hotelowego znaleźli w pełnych zieleni polinezyjskich wioskach. Dlatego w hotelu znajdują się elementy wyposażenia nawiązujące stylem do domków plażowych oraz aranżacje wodne, które witają gości. Soczysta zieleń i pełne żywych barw otoczenie to dzieło Mahnaza Liaghata, prezesa Mahnaz International Design & Planning, który w tym projekcie skupił się na motywach wyspiarskich.

Wyjątkową ozdobą holu w głównym budynku kompleksu jest „żywa ściana”, czyli niezwykły wertykalny ogród stworzony ze 170 gatunków roślin. Jego twórcą jest Patrick Blanc, francuski botanik o światowej sławie. Ogród przypomina bujną zieleń i tętniącą życiem przyrodę tradycyjnej, polinezyjskiej wioski. Wchodzący do hotelu goście mają wrażenie, że ogród nie ma końca, a otoczenie wnika do wnętrza kompleksu. Przykuwającym uwagę akcentem wertykalnego ogrodu jest tradycyjna paproć Koru, która symbolizuje nowe życie.

Spacer po hotelu przypomina przechadzkę po lesie, w którym światło słoneczne przesącza się przez korony drzew. Korytarze i mniejsze przestrzenie zaprojektowano tak, aby odtworzyć atmosferę zielonej polinezyjskiej wioski. Wrażenie to podkreślają dodatkowo liczne elementy z jesionu amerykańskiego. Jak podkreśla Mahnaz, zleceniodawca chciał, aby kurort był miejscem magicznym, które wciąż można odkrywać na nowo. Właśnie dlatego jego charakter jest inspirowany wyspami Polinezji Francuskiej, których styl został poddany nowoczesnej reinterpretacji.

Istotą zadania projektowego było zbudowanie sześciopiętrowego budynku hotelowego, w którym panowałby klimat polinezyjskiego kurortu. Jednak co ważniejsze, chcieliśmy zredefiniować pojęcie luksusu. Zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”, zaprojektowaliśmy kompleks, do którego budowy wykorzystaliśmy naturalne (nieprzetworzone) materiały, takie jak kamień, drewno oraz elementy przyrody. Razem tworzą one wspaniałą i dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach przestrzeń” – mówi Mahnaz.

Na spotkanie z Polinezją

Unikalny charakter hotelu tworzą charakterystyczne polinezyjskie motywy. Pojawiają się one w różnych miejscach kompleksu, tworząc spójny styl i nadając przestrzeniom wyjątkowy klimat.

Kunsztowne detale przedstawiające paproć Koru, posągi Tiki, jaszczurkę, żółwia, motyla oraz kwiaty gardenii tahitańskiej zdobią drzwi, ściany i podłogi obiektu. Wszystkie z nich symbolizują spokój, wolność, energię, jedność z naturą, życie i nowy początek. Ponieważ według polinezyjskich wierzeń posąg Tiki chroni ludzi przed złymi duchami, jest on ozdobą masywnych, drewnianych drzwi do hotelu.

Hotelowe lobby przybrało formę tradycyjnej, plażowej cabany z naturalnego drewna. Aby dodatkowo podkreślić ten efekt, do jego wykończenia użyto drewna jesionu amerykańskiego. Po obu stronach holu znajdują się proste w formie, wyciszające aranżacje wodne, które stanowią dopełnienie przeznaczonej dla gości strefy relaksu. Światło odbija się od wyłożonego drewnem sufitu i zielonych ścian, nadając duchowy wymiar tej niezwykłej przestrzeni.

Innym, zwracającym uwagę elementem hotelowego holu jest recepcja z rzeźbionymi pniami jesionu amerykańskiego. W holu przy windach, który pełni rolę łącznika pomiędzy różnymi pomieszczeniami i obiektami nawiązującymi stylistyką do polinezyjskiej wyspy, wykorzystano naturalne elementy – drewno i trzcinę. Dzięki dyskretnemu oświetleniu, które odbija się od drewna i kamienia oraz subtelnej grze cieni, goście mają wrażenie, że spacerują przez polinezyjskie wioski.

Markiza tarasowa z trzciny i ścieżka prowadzą gości do „ściany historii”, która przedstawia elementy tradycyjnej polinezyjskiej wioski. W tym miejscu mogą oni zapoznać się ze znaczeniem symboli będących elementem wystroju wnętrz tak, aby jeszcze mocniej poczuli więź z polinezyjską tradycją i kulturą” – mówi Mahnaz.

Wielka sala balowa jest pochwałą życia i bogactwa wrażeń, jakie ono niesie. Można w niej organizować przyjęcia na nawet 700 osób. Sufit w sali balowej ma kształt dna czółna, a wyłożono go drewnem jesionu amerykańskiego. Będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów polinezyjskiej kultury, czółno symbolizuje postęp w życiu, a także zachodzące w nim zmiany i przygody.

Relaks naturalnie…

Każdy pokój i rezydencja na terenie kompleksu Sofitel Dubai The Palm Resort & Spa jest doskonałym przykładem wysmakowanego designu i dbałości o szczegóły. Pokoje i apartamenty zaprojektowano w taki sposób, aby panująca w nich atmosfera sprzyjała odprężeniu gości. Aby osiągnąć ten efekt, wszystkie meble i elementy wyposażenia wykonano z naturalnego, ciemnego drewna, głównie barwionego jesionu amerykańskiego – w ten sposób zyskał on egzotyczny wygląd. We wnętrzach wykorzystano też surowy kamień i przykuwający uwagę jasny onyks.

Zastosowane we wnętrzach wszystkich pokojów intensywne akcenty w postaci niebieskich i fioletowych tkanin podkreślają wrażenie elegancji i minimalistycznego luksusu.

Barwne, kwiatowe detale tworzą atmosferę spokoju w pokojach inspirowanych naturą. Goście mogą w nich zrelaksować się w kamiennej wannie otoczonej detalami z onyksu, przy okazji podziwiając wnętrze apartamentu oraz widoki za oknem.

Uzasadniając wybór jesionu amerykańskiego Mahnaz powiedział: „Na początku planowaliśmy wykorzystać do tego projektu amerykański orzech, ale okazało się, że ta realizacja wymaga olbrzymich ilości drewna, których pozyskanie zajęłoby nam ponad pięć lat. Innym rozwiązaniem, które spełniało nasze wymagania był jesion amerykański. To drewno o wyrazistym rysunku słojów i jednolitej, nierównej fakturze jest dostępne w dużych ilościach, a jego koszt mieścił się w założonym budżecie”.


Sofitel

Sofitel to jedyna francuska marka wśród hoteli luksusowych, która ma 120. obiektów w niemal 40. krajach świata (ponad 30 tys. pokoi). W jej ofercie znajdują się nowoczesne hotele i kurorty

przystosowane do potrzeb gości poszukujących luksusu, piękna, wysokiej jakości i doskonałości. W hotelach położonych w centrach największych metropolii, m.in. Paryża, Londynu, Nowego Jorku i Pekinu lub na tle pięknych krajobrazów Maroka, Egiptu, Fidżi czy Tajlandii, goście sieci Sofitel mogą doświadczyć prawdziwie francuskiego stylu życia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate