Klejenie elastyczne

Kleje elastyczne są bez wątpienia kolejnym krokiem w ewolucji środków do mocowania podłóg drewnianych. Od kilku lat trendy na rynku chemii parkieciarskiej są jednoznaczne: każdy liczący się na rynku producent ma w swojej ofercie coraz większą gamę jednoskładnikowych klejów parkieciarskich, niezależnie od tego, czy są to MS polimery, hybrydy czy też poliuretany.

Elastyczna spoina oferuje zarówno architektowi, montażyście jak i ostatecznemu użytkownikowi dużo większą dozę swobody w materii doboru rodzaju posadzki drewnianej. W tej dziedzinie palmę pierwszeństwa dzierży szwajcarski koncern Sika, który już od prawie 40 lat oferuje swoim klientom niezawodne kleje elastyczne z serii SikaBond. Wysoka elastyczność spoiny pozwala na ograniczenie ilości i wymiarów szczelin dylatacyjnych, pozwala na bezproblemowy montaż podłóg drewnianych w pomieszczeniach typu łazienka czy sauna a nawet na zewnątrz budynków (tarasy, balkony, baseny). Kleje poliuretanowe z rodziny SikaBond wykazują odporność na temperatury ujemne nawet do -40°C oraz dodatnie do +70°C, nie ma więc żadnego problemu z montażem podłóg drewnianych na ogrzewaniu podłogowym lub w najbliższych okolicach np. kominka.

 

Wysoka elastyczność spoiny, sięgająca nawet 600% (SikaBond 52 Parquet), daje nam możliwość montażu elementów o wyjątkowo dużych gabarytach. Z doświadczeń firmy Sika warto wspomnieć choćby montaże drewna, zarówno warstwowego, jak i litego, o długości przekraczającej 5 metrów, szerokości dochodzącej do 30 cm i grubości 30 mm. Wysoka elastyczność i trwałość spoiny klejów SikaBond pozwala na montaż parkietu w pomieszczeniach o wyjątkowo dużych wymiarach przy znacznym ograniczeniu ilości dylatacji. Nie ma również żadnych problemów z adhezją spoiny do drewna lakierowanego czterostronnie lub tez do powierzchni nieporowatych. Za pomocą kleju SikaBond 54 lub 52 Parquet możemy bez problemu kleić posadzkę drewnianą do terakoty lub gresu. Elastyczna spoina pozwala na montaż gatunków o wysokim współczynniku skurczu / pęcznienia, takich jak buk, klon, ipe czy nawet sosna. Klej będzie pracował razem z pęczniejącym lub kurczącym się drewnem, minimalizując rozmiary powstających szczelin.

 

Klejenie elastyczne

Niezwykle istotną zaletą produktów parkieciarskich z rodziny SikaBond jest minimalizacja ryzyka uszkodzenia podłoża przez pracujące drewno. 

Dzięki wyjątkowej elastyczności i niezwykle mocnej adhezji i kohezji spoiny klejowej szwajcarskich klejów, możliwy jest montaż drewna na podkładach o bardzo słabych parametrach wytrzymałościowych. Wielokrotnie kleje elastyczne z serii SikaBond stanowią alternatywę dla systemów montażu opartych na włókninach przeciwprężnych. Stosując technologię Sika możemy przystąpić do klejenia podłogi drewnianej na bardzo słabych podkładach. W większości przypadków zastosowanie żywicy epoksydowej Sika Primer MB oraz kleju elastycznego pozwala na szybszy, łatwiejszy i tańszy montaż parkietu niż systemy tradycyjne, oparte na klejach sztywnych i matach przeciwprężnych. Jedynym ograniczeniem klejów elastycznych jest równość podłoża, na których będą aplikowane. W praktyce normatywne 3 mm na długości 2 metrów nie stanowi dla SikaBondów żadnego problemu. Jednak przy większych nierównościach „łatanie” podkładu klejem może doprowadzić do wystąpienia ubocznych efektów akustycznych – skrzypienia drewna. Skrzypienie bynajmniej nie jest dowodem na słabość lub brak spoiny klejowej- z reguły element posadzki drewnianej jest trwale przymocowany. Na ogół przyczyną takiego stanu rzeczy jest duża tolerancja pasowania łączenia typu pióro- wpust, sięgająca często ponad 2 mm. W połączeniu z niecką wypełnioną elastycznym klejem, pozwala to na swobodne przemieszczanie się przyległych do siebie elementów posadzki w płaszczyźnie pionowej. Może to prowadzić do skrzypnięcia drewna pod wpływem siły nacisku wywieranej przez przemieszczającego się po parkiecie użytkownika.

W tym momencie należy przypomnieć, iż klej, nawet sztywny, nie jest przeznaczony do wyrównywania czy łatania posadzki. Sztywna spoina klejowa, pozornie stanowiąca doskonały punkt podparcia dla posadzki, jest newralgicznym punktem układu. Musimy pamiętać o tym, iż wytrzymałość sztywnej spoiny klejowej maleje wraz ze wzrostem jej grubości. Dla przykładu: wytrzymałość sztywnej spoiny o grubości 0,6 mm jest ponad 40% niższa od spoiny o grubości 0,3 mm. 

Kolejnym aspektem tego problemu jest kwestia odparowania dwutlenku węgla, będącego produktem ubocznym reakcji sieciowania poliuretanu. Duża grubość spoiny oznacza proporcjonalnie wysoką zawartość CO2. W konsekwencji może dojść do zamknięcia części dwutlenku węgla w naskórkującej spoinie kleju. Może to doprowadzić do powstania licznych pęcherzy powietrznych. W praktyce przekrój spoiny klejowej przypomina wtedy plaster miodu, co w ogromnym stopniu przyczynia się do osłabienia kohezji. Pracujące drewno bez większych problemów rozwarstwi klej, co doprowadzi do odspoinowania parkietu.

Dla profesjonalnych wykonawców elastyczne kleje z serii SikaBond są ciekawą alternatywą dla systemów opartych na matach przeciwprężnych. Szwajcarska technologia elastycznego montażu podłóg drewnianych będzie z pewnością stanowiła wydatne wsparcie w ciężkiej pracy polskich parkieciarzy.

 

Krzysztof Szulim

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate