Kolorowe meble ogrodowe

Lato to idealny, aby zadbać o meble ogrodowe. Właściwa konserwacja nie tylko poprawi ich wygląd, ale pozwoli nam korzystać z nich dłużej. Doskonałym rozwiązaniem są kolorowe emalie dzięki którym krzesła i stoły w ogrodzie nabiorą zupełnie nowego charakteru.

 Lato to dobry czas na konserwację mebli ogrodowych. Ładna pogoda sprzyja pielęgnacji nieco zaniedbanych po zimie drewnianych elementów architektury ogrodowej. Warto zająć się tym jak najszybciej, aby później móc się cieszyć letnią pogodą na świeżym powietrzu. Jeśli szukamy oryginalnych pomysłów na meble ogrodowe, idealnym rozwiązaniem okażą się nowoczesne i ekologiczne emalie kolorowe. Szeroka paleta barw umożliwi nam pomalowanie drewna zarówno na spokojne, jak i żywe, przyciągające uwagę kolory. – radzi manager marki Dekoral, Anna Łatoszyńska.

Co zagraża drewnianym meblom

Drewno jest materiałem bardzo wrażliwym na szkodliwy wpływ warunków zewnętrznych. Musimy więc zwrócić szczególną uwagę na właściwości jakimi powinny odznaczać się środki do jego konserwacji. Przede wszystkim należy mu zapewnić właściwą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (woda, promieniowanie UV), a także pleśni, grzybów i mikroorganizmów. Dlatego przed nałożeniem farby najlepiej będzie zabezpieczyć drewno bezbarwnym impregnatem. Nie zapominajmy, że meble ogrodowe są również narażone na uszkodzenia takie jak ścieranie, zarysowania i uderzenia. Wybrana przez nas emalia dekoracyjna powinna więc posiadać dobrą odporność mechaniczną, tak aby zewnętrzna powłoka nie uległa uszkodzeniu w trakcie użytkowania.

Kolorowe meble

Meble pomalowane kolorową farbą są nie tylko odporne na niekorzystny wpływ światła, ale też prezentują się bardzo estetycznie i oryginalnie. Do prac malarskich w ogrodzie najlepiej wykorzystać emalię dedykowaną do drewna, taką jak np. Emakol Strong marki Dekoral. Niebieskie, zielone czy czerwone meble z pewnością zwrócą uwagę gości i staną się ciekawym akcentem w naszym ogrodzie. – mówi Anna Łatoszyńska. Ci którzy wolą bardziej stonowane i naturalne barwy, mają do wyboru różne odcienie brązów i szarości, imitujących naturalny kolor drewna. Pozwoli nam to dopasować meble ogrodowe do ogólnej kolorystyki domu, tarasu oraz innych elementów architektury ogrodowej.

 

Przygotowanie drewna

Przed malowaniem należy dokładnie przygotować drewno. Na początku odtłuszczamy i oczyszczamy powierzchnię z brudu. Wygładzamy nierówności oraz usuwamy łuszczące się i spękane fragmenty starej powłoki za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Dzięki temu nowa warstwa będzie lepiej przylegać do powierzchni i chronić meble. Po przygotowaniu podłoża zabezpieczymy drewno za pomocą bezbarwnego impregnatu, chroniącego drewno przed grzybami, pleśnią, mikroorganizmami oraz wnikaniem wody w głąb jego struktur.

Malowanie krok po kroku

Najlepsza temperatura do prowadzanie prac malarskich to od +5 do +30° Celsjusza. Zbyt niska temperatura oraz zawyżona wilgotność wydłużają czas schnięcia. Z kolei zbyt wysoka temperatura (także podłoża) nadmiernie przyspiesza proces schnięcia, co z kolei obniża trwałość powłoki. Przed rozpoczęciem malowania dokładnie mieszamy emalię. Jeśli instrukcja na to pozwala, możemy ją rozcieńczyć. Farbę nanosimy na powierzchnię za pomocą pędzla płaskiego, wałka lub natrysku. Do miejsc trudno dostępnych użyjmy natomiast małego pędzla okrągłego. Ilość warstw zależy przede wszystkim od zaleceń producenta, a także od rodzaju malowanej powierzchni. Malowanie świeżego, surowego drewna wymaga zazwyczaj co najmniej dwukrotnego nałożenia emalii, ale w przypadku dobrze związanych starych powłok wystarczy nawet tylko jedna warstwa. Po wykonaniu prac dokładnie myjemy narzędzia rozpuszczalnikiem.

Prawidłowa pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych zabezpieczy je odpowiednio przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych, dzięki czemu będą nam służyć przez długie lata. Jeśli zależy nam jednak również na oryginalnym efekcie końcowym, warto zastosować kolorowe farby do drewna. Dodadzą one wyjątkowego charakteru naszego ogrodowi.

 
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate