Kształtujemy nasze wnętrza – podłoga

Jacek Niezgoda ARTDESIGN architektura wnętrz

Podłoga jest najważniejszą płaszczyzną mieszkania. Kolor, wzór i kompozycja zastosowanych na podłogę materiałów wpływa na estetyczny odbiór wnętrza. Układ powinien być skomponowany w odniesieniu do architektonicznego podziału przestrzeni oraz stref wykonywania poszczególnych czynności. Przemyślana i dobrze zaprojektowana kompozycja podłogi stworzy podkład pod pozostałe elementy wnętrza.

 Doskonałym rozwiązaniem jest wykonanie projektu całej płaszczyzny podłogi mieszkania. Wydzielanie kolejnych pomieszczeń poprzez zastosowanie różnych materiałów podłogowych może tworzyć dysonans
pomiędzy nimi. Nowoczesne wnętrza, w których układy ścian, podłóg i sufitów przenikają się wzajemnie, sprawiają wrażenie przestronnych, a relacje pomiędzy pomieszczeniami dają poczucie stylistycznej i estetycznej spójności.

Przeznaczenie pomieszczenia.

Projektując układ podłóg powinniśmy zadbać o zestawienie odpowiednich materiałów w zależności od przeznaczenia poszczególnych wnętrz. Pomieszczenia intensywnie eksploatowane i narażone na działanie wilgoci wymagają trwalszych posadzek. Po fascynacji sztucznymi tworzywami następuje powrót do tradycyjnych materiałów, sprawdzonych przez wieki. Drewno, kamień oraz metal zastosowane na podłogach dają najlepsze efekty wizualne. Ponadczasową cechą tych materiałów jest szlachetny sposób zużycia, z upływem czasu nabierają dodatkowych atrakcyjnych walorów. Niebagatelnym ich atutem jest możliwość odnawiania. Zupełnie inaczej zachowują się materiały drewnopochodne i sztuczne. Wskutek ścierania się warstwy wierzchniej ulegają nieodwracalnym uszkodzeniom, a naprawa wiąże się z wymianą całej powierzchni podłogi.

podloga1

 

Materiały i układy.

Różnorodne zestawienie materiałów wykorzystanych na podłodze we wnętrzu, umiejętne łączenie faktur i kolorów uwypukla ich właściwości. Szorstka powierzchnia podkreśla szklistość i gładkość sąsiadujących z nią elementów. Stosowane współcześnie układy, wzory i kompozycje posadzek często odwołują się do kultury starożytnej Grecji i Rzymu. Możemy spotkać bordiury, rozety, szachownice. Poprzez wybór materiału i kompozycji możemy modyfikować wizualną stronę wnętrza. Jasne podłogi dodają wnętrzom lekkości i przestronności, natomiast ciemne i nasycone wprowadzają wrażenie przytulności. Skomplikowane kompozycje optycznie zmniejszają małe pomieszczenie. W tafli polerowanego, błyszczącego gresu lub kamienia uzyskujemy ciekawe odbicia elementów architektonicznych wnętrza oraz oświetlenia, tworząc jednocześnie nowy wymiar. Matowe powierzchnie pochłaniają światło dając wrażenie zmniejszenia wnętrza. Również wzór zastosowany na podłodze ma znaczący wpływ na odbiór przestrzeni, np. deski parkietowe ułożone równolegle do dłuższej ściany, prowadzą wzrok dając wrażenie wydłużenia, a tradycyjna jodełka rozszerza wizualnie przestrzeń. Dobrą zasadą przy tworzeniu kompozycji podłóg jest umiar w środkach zdobniczych, szczególnie w małych przechodnich wnętrzach, gdzie dobrze sprawdzają się monochromatyczne kompozycje. Równie istotne jest dopasowanie formatu i wielkości płytek do skali pomieszczenia. W pomieszczeniach dużych i przestronnych możemy sobie pozwolić na działanie z rozmachem gdzie, łączenie różnorodnych materiałów i wzorów daje zaskakujące efekty.

Szlachetne połączenie

Linia oddzielająca poszczególne rodzaje materiałówpodłogowych często wyznacza podział funkcjonalny mieszkania. Ważne jest, aby ich połączenie było jak najmniej zauważalne oraz nie utrudniało komunikacji. Najlepiej łączyć materiały o podobnej grubości, bez użycia stalowych listew (np. za pomocą korka lub specjalnej masy wypełniającej). Jeżeli jednak występuje różnica poziomów, należy ją zniwelować dodatkową warstwą wylewki. Doskonałe efekty uzyskamy stosując kalibrowane lub rektyfikowane płytki. Układane bez fugi tworzą jednorodną powierzchnię podłogi umożliwiając łatwe utrzymanie czystości. Podłogi możemy podzielić na ciepłe (drewniane i drewnopochodne) oraz zimne (kamień, beton, płytki gresowe oraz ceramiczne). Materiałem dającym nieograniczone możliwości
stosowania we wnętrzach jest naturalny kamień. Szorstki łupek, luksusowy marmur czy elegancki granit to tylko niektóre przykłady. Bogactwo kolorystyczne oraz rozmaitość faktur tworzą niepowtarzalne efekty. Układane w postaci płyt z minimalną fugą tworzą idealnie gładką powierzchnię, twardą i wytrzymałą na uszkodzenia. Kamień stworzony przez naturę jest doskonałym i najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym.

Popularne płyty gresowe produkowane w różnorodnych formatach, kolorach i fakturach naśladują wzorem naturalny kamień. Są doskonałe do współczesnych wnętrz. Duża twardość oraz odporność na ścieranie, jednobarwność struktury sprawiają, że gresy nawet po długim okresie użytkowania wyglądają szlachetnie. Dbając o szczegóły wykonania podłogi możemy wbudować cokoły w ścianę, co doda podłodze szlachetności i ułatwi utrzymanie czystości. Duży wybór formatów, kolorów i rodzajów powierzchni – od fakturowanych, poprzez matowe, do szklistych i polerowanych – daje niesamowite możliwości realizacji najwymyślniejszych kompozycji. Płyty gresowe możemy dowolnie ciąć, tworząc dekoracyjne mozaiki oraz oryginalne wzory ograniczone tylko naszą wyobraźnią. Tradycyjnym materiałem podłogowym są szkliwione płytki ceramiczne. Stosowane we wnętrzach o podwyższonej wilgotności są łatwe w utrzymaniu czystości.

Olbrzymia różnorodność kolorystyczna, bogactwo wzorów, kształtów i formatów pozwala uzyskać zaskakujące efekty: od surowych rustykalnych wnętrz do sterylnych nowoczesnych realizacji. Wadą ceramicznych płytek szkliwionych jest ścieranie się ich wierzchniej warstwy podczas użytkowania. Projektując układy płytek należy uwzględnić kształt wnętrza. W przypadku pomieszczeń nie prostokątnych dobrze sprawdzają się układy pod kątem 45 stopni. Podłogi kamienne, gresowe oraz ceramiczne należą do powierzchni zimnych, dlatego dla złagodzenia wrażenia chłodu, warto zastosować ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Wrażenie ciepła i przytulności uzyskamy stosując na podłodze drewno w postaci parkietów i desek. Niepowtarzalny rysunek słojów, wyrazisty wzór, bogactwo kolorystyczne oraz możliwość stosowania w różnorodnych układach – mozaiki, jodełek, podłogi okrętowej pozwala na zastosowanie drewna w każdym wnętrzu. Układ powinien być dopasowany do kształtu i wielkości pomieszczenia. Jodełka dobrze sprawdza się w pomieszczeniach prostokątnych. We wnętrzach półkolistych, nieregularnych efektownie wygląda posadzka prowadzana pod kątem 45 stopni do ścian. Stosując wybrane materiały do wykończenia podłóg, możemy uzyskać ciekawe efekty.

Lakiery wodne i poliuretanowe, matowe lub dające efekt połysku to szeroka gama sposobów na modyfikację właściwości drewna. Odpowiednio dobrane i zabezpieczone gatunki drewna mogą znaleźć zastosowanie również w łazienkach. Ponadczasowa natura drewna oraz możliwość renowacji to atuty przynależne naturalnym materiałom. Odpowiednio konserwowane przetrwają w niezmienionym kształcie wiele lat.

W Polsce dostępne są gatunki drewna występujące w naszej strefie klimatycznej: dąb, jesion, czereśnia oraz odmiany egzotyczne: jatoba, lapacho, iroko, doussie, merbau, teak. Drewno egzotyczne jest szczególnie cenione ze względu na swoje indywidualne i niespotykane wśród polskich gatunków usłojenie i kolorystykę. Właściwości fizyczne i mechaniczne (duża twardość, stabilność przy zmianach wilgotności) pozwalają na pewne i bezpieczne stosowanie ich jako materiałów podłogowych. Materiałem naśladującym naturalne drewno są panele podłogowe. Popularne trójwarstwowe z zewnętrzną dekoracyjną warstwą naturalnego drewna występują w bogatej palecie kolorystycznej. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiego, bezpyłowego ułożenia, bez użycia lakierów i bejc. Dzięki warstwowej budowie produkty te są znacznie mniej czułe na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Alternatywą dla paneli są podłogi wykonane z naturalnego korka. Występują w postaci kwadratowych lub prostokątnych elementów. Nadają się do stosowania w pokojach dzieci, kuchniach i sypialniach. Dobrym rozwiązaniem są podłogi na bazie korka z zewnętrzną warstwą forniru. W nowoczesnych wnętrzach na podłodze możemy również stosować szkło i metal. Płaszczyzny kolorowego szkła, podświetlane od spodu będą efektownym dodatkiem każdej przestrzeni, a w połączeniu z ryflowanymi blachami stworzą futurystyczny klimat. Szkło znajduje zastosowanie jako stopnie schodów. Połączenie naturalnych materiałów tj. kamień i drewno ze szkłem tworzy doskonałe zestawienia. Różnorodność materiałów stosowanych na podłodze daje nieograniczone możliwości swobodnego kształtowania architektury naszych domów. W poszukiwaniu własnego stylu możemy tworzyć autorskie kompozycje lub odwoływać się do tradycji. Ważne jest, by podłoga była dostosowana do wymaganych warunków. Powinna stanowić dobrą izolację termiczną i akustyczną, być wytrzymała na zarysowania i ścieranie, a w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci być wodoodporna i łatwozmywalna. Odpowiedni wybór materiałów oraz poprawne ich zestawienie pozwala przez długi czas użytkować wnętrze, które może zawdzięczać swój atrakcyjny wygląd estetycznym i trwałym posadzkom.

 

Jacek Niezgoda

ARTDESIGN architektura wnętrz

tel. 012 633 05 97, 0507 065 433

e-mail: biuro@artdesign.pl

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate