Masy samorozlewne Sika- Schönox

Na końcowy efekt pracy parkieciarza składa się wiele czynników. Wilgotność i wytrzymałość mechaniczna podkładu, parametry montowanego drewna, jakość użytej chemii a wreszcie zaangażowanie i doświadczenie wykonawcy odgrywają w branży podłogowej kluczową rolę. Często problem tylko z jednym z wyżej wymienionych czynników może zaważyć na powodzeniu całej inwestycji. Zagadnienia dotyczące jakości mechanicznej podkładów pod parkiety są stale poruszane na branżowych szkoleniach, na łamach profesjonalnej prasy czy też w rozmowach zakulisowych.

Musimy jednak pamiętać, iż oprócz odpowiedniej wytrzymałości i wilgotności podkład powinien odznaczać się jeszcze jednym, nie mniej ważnym parametrem: równością. Wedle najnowszych wytycznych ITB, dopuszczalne nierówności podkładu mineralnego dedykowanego pod posadzki drewniane nie powinny przekroczyć 3 mm na długości 2 metrów. Znaczne przekroczenie tej granicy może skutkować różnymi niepożądanymi efektami, np.: klawiszowaniem parkietu, niewystarczającym zwilżeniem klejem powierzchni spodniej drewna lub nadmiernym rozciągnięciem spoiny klejowej. Z drugiej strony wyrównywanie podkładu przy pomocy improwizowanych rozwiązań również może się okazać problematyczne. Pominę milczeniem zatapianie w kleju kawałków np. tektury, niemniej równanie ubytków lub nierówności samym klejem często powoduje komplikacje.

W przypadku klejów sztywnych poliuretanowych nadmierna grubość spoiny może wiązać się z zamknięciem w jej strukturze pęcherzyków powierza. Dwutlenek węgla jest ubocznym produktem reakcji sieciowania poliuretanu. Przy dużej grubości spoiny klejowej pęcherzyki powietrza oraz opary rozpuszczalników mogą zostać zamknięte w jej strukturze. Niekorzystnie wpływa to na wytrzymałość- przy pracy drewna może dojść do kohezyjnego uszkodzenia kleju, czyli jego rozerwania. W przypadku jednokomponentowych, elastycznych poliuretanów możemy z kolei zaobserwować efekt uginania się spoiny klejowej pod punktowym obciążeniem przy grubszych warstwach. W konsekwencji może to doprowadzić do klawiszowania parkietu o wysokiej tolerancji pasowania pióra i wpustu oraz wystąpienia niepożądanych efektów dźwiękowych- skrzypienia posadzki drewnianej.

Z kolei w przypadku modyfikowanych silanów zbyt duża grubość spoiny klejowej może skutkować problemami z jej wiązaniem, co stwarza poważne ryzyko jej ścięcia i odspoinowania parkietu.
Idealnym rozwiązaniem nie jest także stosowanie fizeliny – użycie kilku jej warstw w znacznym stopniu zwiększa zużycie kleju oraz stwarza ryzyko rozwarstwienia takiego układu pod wpływem sił generowanych przez pracujące drewno.

W pełni profesjonalnym i obarczonym najmniejszym ryzykiem sposobem na nierówne podkłady jest zastosowanie odpowiedniej masy samorozlewnej. Profesjonalne, parkieciarskie produkty umożliwiają wylewanie warstw o nawet kilku milimetrowej grubości, jednocześnie tworzą solidny podkład na którym nie wystąpi ryzyko klawiszowania posadzki drewnianej, zaś klej będziemy mogli aplikować cienkowarstwowo.

 

Pod koniec 2014 roku pojawiła się nowa, samorozlewna masa cementowa: Sika Level 400 Extra. Produkt ten jest dzieckiem austriackich laboratoriów firmy Sika. Dzięki najlepszym alpejskim kruszywom oraz innowacyjnej recepturze, opartej na polimerach, Level 400 Extra charakteryzuje się doskonałą rozlewnością, która spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania montażystów oraz doskonałymi parametrami mechanicznymi, które umożliwiają bezproblemowe klejenie wszystkich rodzajów podłóg drewnianych. Jednocześnie produkt ten umożliwia osiągnięcie grubości warstwy już od 0,5 mm. Z kolei maksymalna grubość, na jaką możemy aplikować Level 400 Extra to 30 mm (z 30% dodatkiem kruszywa). Czas otwarty masy to ok. 40 minut, zaś ruch pieszy jest możliwy już po ok.3 godzinach. Level 400 Extra spełnia także najbardziej wyśrubowane rygory bezpieczeństwa: posiada certyfikaty EMICODE EC1 Plus R oraz GISCODE ZP1, nadaje się również na ogrzewanie podłogowe. Z kolei dzięki niskiemu zużyciu (ok.1,5 kg/mm/m²) oraz atrakcyjnej cenie jest bez wątpienia ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniem problemu nierównych podkładów pod parkiety.

 

W związku z przejęciem niemieckiej marki Schönox w ofercie parkieciarskiej sygnowanej logiem Sika pojawiła się także cała gama mas samorozlewnych spełniających najwyższe standarty światowe. Dla parkieciarzy szczególnie przydatne mogą okazać się trzy produkty:
– Schönox DE: cienkowarstwowy, cementowy jastrych samorozlewny o grubości aplikacji od 5 do 60 mm (z dodatkiem kruszywa). Czas otwarty to ok. 40 minut, zaś ruch pieszy jest możliwy już po ok. 4 godzinach. Produkt ten wyróznia się także bardzo dobrą rozpływnością, co ma ogromny wpływ na komfort pracy wykonawcy. Nadaje się na ogrzewanie podłogowe, posiada również certyfikat EC1. Schönox DE umożliwia wylanie zarówno grubych, jak i cienkich warstw podkładu dedykowanego pod posadzki drewniane przy bardzo atrakcyjnej cenie oraz doskonałych parametrach mechanicznych.
– Schönox ZMF: zbrojona włóknami samorozpływna masa na bazie cementu do trudnych podkładów, możemy ją wylewać na grubość od 3 do 20 mm. Może być aplikowana na ogrzewaniu podłogowym. Umożliwia podniesienie poziomu na nietypowych podkładach, takich jak np.: płyty OSB, stary parkiet, płytki ceramiczne, podkłady anhydrytowe etc. Czas otwarty to ok. 30 minut, zaś ruch pieszy jest dopuszczalny już po ok. 3 godzinach. Posiada certyfikat EC1 Plus R.
– Schönox ZM Rapid: specjalistyczna, szybkowiążąca masa samorozlewna na bazie cementu, umożliwia wylewanie warstw o grubości od 3 mm do 10 mm. Ruch pieszy jest możliwy już po ok. 1 godzinie zaś czas otwarty wynosi ok. 25 minut. Schönox ZM Rapid umożliwia montaż podłóg drewnianych już po 12 godzinach, jednocześnie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Spełnia także rygory EC1 Plus R.

Dzięki wytężonej pracy austriackich laboratoriów oraz akwizycji uznanej na całym świecie marki Schönox koncern Sika posiada w swojej ofercie parkieciarskiej pełną gamę mas samorozlewnych. Produkty te umożliwiają stworzenie stabilnej warstwy wyrównawczej pod podłogi drewniane we wszelakich konfiguracjach: cienkowarstwowe, grubowarstwowe, na ogrzewaniu podłogowym, na trudnych podkładach oraz w bardzo krótkim czasie. Jednocześnie wszystkie opisane produkty są w pełni kompatybilne z klejami parkieciarskimi z serii SikaBond.

Mam nadzieję, iż wprowadzenie na rynek wyżej wymienionych produktów uczyni ofertę parkieciarską szwajcarskiego koncernu Sika jeszcze bardziej atrakcyjną zarówno dla wykonawców, jak i projektantów czy inwestorów.

 

Krzysztof Szulim

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate