Jak stworzyć mieszkanie, w którym główną rolę gra biały kolor? Na pewno potrzeba do tego wiele dekoratorskiej wiedzy oraz wrażliwości. Istnieje bardzo cienka granica między nowoczesnym, harmonijnym wnętrzem, a szpitalną sterylnością. O sposobach na stworzenie mieszkania w bieli opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z Homebook.
Białe aranżacje mieszkań czy domów mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni uważają, że jasne wnętrza są czyste, harmonijne i pozwalają uniknąć chaosu dekoracyjnego, inni – że są surowe i trudno się w nich mieszka. Jedno jest pewne, biel jest szlachetna i odpowiednie jej wykorzystanie umożliwia stworzenie przytulnego mieszkania, jak również miejsca pracy. Warto pamiętać, że to jednak biel, nie żaden inny kolor, jest podstawą stylu skandynawskiego, nowoczesnego czy industrialnego – aranżacji popularnych i cenionych na całym świecie.
Total look
Biel również ma swoje odcienie, dlatego decydując się na biały total look, nie stworzymy monotonnej klatki. W zależności od stylu, w którym aranżujemy mieszkanie, możemy zdecydować się na różnego rodzaju faktury, struktury czy materiały. „Warto pamiętać, że białe drewno wygląda inaczej niż białe płótno czy biała farba na ścianie. Coraz popularniejsze staje się stylizowanie pomalowanych na biało mebli retro tak, by wyglądały jak nadszarpnięte zębem czasu. Jest to tak zwany styl shabby chic, który uwielbia lekko podrapane kredensy, stoliki czy toaletki. Świetnie sprawdzi się w domach, w których czuć klimat vintage lub glamour. Zupełnym przeciwieństwem bieli shabby chic jest wykorzystanie dużych gładkich powierzchni – białe i błyszczące szafy przesuwne nie tylko optycznie powiększą każde pomieszczenie, ale również unowocześnią wszystkie wnętrza.– mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z Homebook.
Biel pasuje do każdego wnętrza. W pokoju dziecięcym najlepiej zdecydować się na ciepły odcień bieli, wpadającej w beż lub z domieszką żółci. Dzięki temu pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Natomiast w łazience można zdecydować się na biel z niebieskim, chłodnym pigmentem. Białe mieszkania nie są nudne i sztampowe, lecz charakteryzuje je czysta głębia. Biała sypialnia wycisza emocje i pozwala się odprężyć, natomiast biały salon jest elegancki i szykowny. Urządzenie kuchni czy łazienki na biało pozwala podkreślić jej higieniczną czystość. Warto zapamiętać, że biel intensyfikuje efekt przestrzeni, otwiera wnętrza i odbija światło, dzięki czemu możemy wyeksponować konkretne elementy wystroju pomieszczenia.
Przełam kolor
„Dla niezdecydowanych na efekt total white najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednie przełamanie bieli. Jeśli jednak chcemy, by została kolorem przewodnim, musimy uważać, żeby koloru kontrastowego nie było za dużo. W zależności od pomieszczenia warto wybrać odcień, który wpisze się w atmosferę danego wnętrza. Tym samym, w salonie najlepiej użyć kolorów szlachetnych – czerń, purpura, bordo – a w sypialni beż, brąz czy ecru. Przełamania można dokonać na przykład poprzez pomalowanie jednej ze ścian na inny kolor. Pozwoli to na wydobycie piękna pomieszczenia lub wygospodarowania nowej przestrzeni – oddzielenia strefy dziennej od nocnej. Z bielą mogą również kontrastować dodatki. Warto zdecydować się na ekstrawagancką lub staromodną kanapę czy stolik. Ciekawe jest również ocieplenie białego wnętrza różnego rodzaju tkaninami. Tutaj mamy szerokie pole do popisu: ciężkie zasłony, miękkie kolorowe poduszki, pufy czy karnisz owinięty tiulem. Dobór materiałów zależy wtedy tylko od stylu, w którym zaaranżowaliśmy dane pomieszczenie lub całe mieszkanie.” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Biel jest szlachetnym kolorem, który sprawdzi się we wnętrzach aranżowanych w stylu skandynawskim, nowoczesnym, industrialnym, glamour, prowansalskim czy rustykalnym. Jest wdzięcznym kolorem, który sprawdzi się zarówno jako baza dekoracyjna pomieszczeń – jak i w przypadku mebli, dodatków oraz dekoracji. Więcej inspirujących pomysłów na stworzenie białego mieszkania można znaleźć na największym portalu wnętrzarskim Homebook.pl.
www.homebook.pl