SYS-PowerStation

PLEBISCYT POLSKA ARCHITEKTURA XXL

Z końcem lutego 2014 roku zakończyła się kolejna, szósta już edycja plebiscytu Polska Architektura XXL. Laureaci i nominowani w kategoriach KUBATURA oraz WNĘTRZA zaprezentują swoje realizacje podczas trzech dni Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build 2014.

Plebiscyt "Polska Architektura XXL" jest organizowany od 2008 roku. Organizatorem jest internetowa Grupa Sztuka Architektury skupiającą wortale tematyczne skierowane do architektów. Patronem medialnym tegorocznego wydarzenia było radio RMF Classic i portal Otodom.pl.

Swoim zasięgiem plebiscyt objął kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych na łamach wortali. Tym samym był to jedyny tak kompleksowy przegląd dorobku polskich architektów. Z tego olbrzymiego zbioru wyłoniona została lista finalistów, z której wybrani zostali zwycięzcy.

Wśród nich wymienić można Muzeum Historii Żydów Polskich autorstwa konsorcjum biur Lahdelma & Mahlamaki i Kuryłowicz & Associates. Kierując się założeniem „mniej znaczy więcej” oraz chcąc odejść od efekciarstwa projektanci sięgnęli po proste formy i klarowny układ bryły. Na pewno już stała się ona elementem rozpoznawczym i symbolem tego miejsca, ale emocje czy skojarzenia, jakie wywoła mają być zależne od nastawienia, wiedzy, doświadczenia osób, które znajdą się w tej przestrzeni.

Kolejnym laureatem docenionym przez jury jest architekt Lucjan Kuc z Biura QC, którego pomysł na urządzenie mieszkania w Rzeszowie zwyciężyło w kategorii „Wnętrza prywatne”. Głównym założeniem projektowym było pełne wykorzystanie metrażu mieszkania i stworzenie wygodnej przestrzeni dla dwójki młodych ludzi ceniących sobie harmonię, spokój i porządek. We wnętrzu uwagę przyciąga zamontowane na całej długości i szerokości ściany lustro, które tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale także spełnia funkcję drzwi za którymi ukryta jest toaleta/pomieszczenie gospodarcze.

Prelekcji wyżej wymienionych laureatów będzie można wysłuchać podczas warszawskich targów Warsaw Build, które odbędą się już w dniach 18-20 września 2014 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. Wśród gości prezentujących swoje realizacje pojawią się również inni zwycięzcy i uczestnicy Plebiscytu Polska Architektura XXL 2013, m.in. Wojciech Borowczyk, Maciej Kurkowski, Piotr Jakubowski czy Anna Urbańska i musk collective design.

Dowiedz się więcej na: www.warsawbuild.pl
Kontakt: build@lentewenc.pl

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate