Podłoga w hotelu – nowoczesność czy tradycja?

Podłoga praktyczna, atrakcyjna wizualnie i w przystępnej cenie. Czy taka istnieje?

Podłogi w przestrzeniach hotelowych powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością i odpornością na zużycie. Koszt podłogi to nie tylko cena zakupu; w obiektach hotelowych istotna jest przede wszystkim trwałość i wizualna niezmienność w długim czasie użytkowania. Wymiana podłogi oznacza często konieczność dokonania innych, wcześniej nieplanowanych zmian; uszkodzeniu mogą ulec okładziny ścienne, stąd tak istotna jest wytrzymałość podłogi na intensywne użytkowanie. Projektując wnętrza hotelowe należy mieć na uwadze, jak zastosowana podłoga się zestarzeje; upływ czasu może spowodować wizualną degradację obniżającą standard wnętrza. Z kolei materiały pochodzenia naturalnego zwykle znoszą dobrze upływ czasu, a z biegiem lat wyglądają często jeszcze lepiej. Wybór zależy od stylistyki wnętrza, jak i jego funkcji. W projektach wnętrz stosuję naturalne materiały, które zderzone z nowoczesnym formami, mimo upływu czasu nabierają dodatkowych kontrastowych walorów.

Czy nowe technologie w produkcji podłóg ułatwiają projektowanie hotelowych wnętrz? W jaki sposób?

 Powodzenie w projektowaniu podłogi wymaga takiego łączenia poszczególnych cech i elementów, by wydobyć ich pożądane właściwości, a w rezultacie uzyskać spójną stylowo całość. Stylistyka wnętrza zależy od założeń inwestycyjnych i wizji architekta. Nowoczesne technologie dają większe możliwości tworzenia zaskakujących kompozycji, trwałego – estetycznego łączenia różnorodnych materiałów, kolorów i faktur. Technologia cięcia wodą czy laserem umożliwia inkrustacje dowolnego materiału. Nowoczesne technologie szkła pozwalają tworzyć wiszące schody, przeszklone podłogi, pod którymi ukryte jest światło, płynąca woda.

Czy nowe technologie w produkcji podłóg umożliwiają stosowanie materiału w miejscach wsześniej dla niego niewskazanych? ( np. drewno w pomieszczeniach o dużej wilgotności itp.)

 Naturalne drewno od dawna możemy stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Przykładem są sauny, które zawsze były wykonane z drewna. Nowoczesne technologie impregnatów, najnowsze systemy montażu drewna sprawiają, że może być ono zastosowane nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności i wzmożonej intensywności wykorzystania. Nowoczesne technologie to również materiały doskonałe naśladujące naturalne tworzywo. Panele z tworzyw sztucznych z widoczną wierzchnią cienką warstwą drewna zatopioną w niezniszczalnej żywicy, doskonale twarde i odporne na ścieranie płytki gresowe wiernie oddające naturalne użylenia marmurów, materiały posiadające podobny wyraz będące jednocześnie bardziej odporne, twarde i wytrzymałe na uszkodzenia. Również wykładziny dywanowe, których wysoka wytrzymałość pozwala na stosowanie w holach oraz silnie uczęszczanych ciągach komunikacyjnych

    Centrum fitness, SPA oraz lobby hotelowe. Jaki rodzaj podłóg nadaje się do tego typu pomieszczeń – z uwzględnieniem aktualnych możliwości technologicznych.     

W ośrodkach SPA najdoskonalsze na podłogach są naturalne materiały – kamień i drewno. Materiały przyjazne człowiekowi doskonale wpisują się w filozofię SPA – miejsca luksusu, wypoczynku oraz holistycznej terapii dla ciała i umysłu. W nowoczesnych centrach fitness stosuje się zazwyczaj doskonałe w tych miejscach podłogi z tworzyw sztucznych. Bogata kolorystyka, łatwość łączenia, tworzenia bogatych wzorów, a także właściwości bakteriostatyczne – redukują ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych dla zdrowia chorób. Dodatkowym walorem są właściwości akustyczne, czyli doskonałe wyciszenie hałasu powstającego podczas chodzenia; komfort użytkowanej przestrzeni. W lobby hotelowym, jako miejscu reprezentacyjnym, z którym gość styka się na samym początku, często stosuje się materiały bardzo odporne, a równocześnie podkreślające charakter wnętrza; w luksusowych hotelach naturalny kamień, w stylizowanych dworkach drewno, w hotelach klasy ekonomicznej odporne wykładziny – podłogi z tworzyw sztucznych.

Jakie tendencje można obecnie zauważyć w projektowaniu podłóg hotelowych? Jakie materiały są najchętniej wybierane przez hotele i dlaczego?

 Rodzaje zastosowanych materiałów oraz techniki wykonywania podłóg zmieniały się przez stulecia. Rozwiązania, które dzisiaj wydają się całkiem nowe, w rzeczywistości mają bogatą historię. Tendencje projektowe przykładają dużą wagę nie tylko do walorów użytkowych i estetycznych, ale również do wytrzymałości i łatwości utrzymania porządku. W tej roli sprawdzają się materiały pozwalające na stosowanie wielkoformatowych, bezfugowych płaszczyzn.

Tradycyjnie sprawdza się naturalny kamień, duże płyty gresowe oraz nowoczesne posadzki betonowe. W hotelach o wyższej klasie stosowane są wykładziny dywanowe o bardzo wysokiej jakości i wytrzymałości. Zaletą wykładziny dywanowej poza oczywistymi walorami estetycznymi jest łatwość demontażu, szybka, bezproblemowa wymiana na nową.

Jak podłogi ,,nowej generacji” wpływają na koszt inwestycji? Czy to się opłaca? A może korzystniej jest stosować tradycyjne rozwiązania?

Nowoczesne podłogi wykonane z tworzyw sztucznych, w zależności od ich jakości, mogą być odporne na zmiany związane z procesem starzenia lub szybko niszczeć w trakcie użytkowania i wyglądać nieestetycznie. Wadą podłóg z tworzyw sztucznych jest brak możliwości odnowy – renowacji. Nie należy jednak odrzucać takich rozwiązań, gdyż mają one wiele zalet, z których najważniejszą staje się niska cena. Dodatkowym atutem pokryć syntetycznych jest ich uniwersalność. Poza tym posadzki z tworzyw sztucznych układa się znacznie szybciej i przy mniejszym nakładzie pracy niż pokrycia tradycyjne; są także łatwiejsze w konserwacji. Posadzki z tworzyw sztucznych dają najlepsze efekty w przestrzeniach gdzie zastosowane są w sposób celowy, a nie jako zamiennik droższego rozwiązania. Wybór rodzaju podłogi powinien zależeć również od oczekiwanych efektów.

Jakie możliwości aranżacyjne w hotelach dają posadzki betonowe, kojarzące się do niedawna z wnętrzami przemysłowymi?

Walory estetyczne nowoczesnych posadzek betonowych sprawiają, że możemy je zastosować we wnętrzach o charakterze klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym czy nawiązującym do konkretnej epoki. Z pewnością jest idealnym materiałem do wnętrz w stylu high-tech czy też wnętrz zgodnych z zasadzą „minimalizmu”. Nie ma również obawy przed zastosowaniem tego rodzaju posadzki we wnętrzach klasycznych, bogatych w elementy dekoracyjne (sztukaterie) czy zdobne detale wykończeniowe. Posadzka może być idealnym dopełnieniem bogatego w wyrazie wnętrza, poprzez swoją jednolitość i pozorną surowość uwypukli detale. Jednolita, czysta płaszczyzna uspokoi i wprowadzi element ładu i harmonii.

Posadzki betonowe możemy dzielić na mniejsze obszary tworząc kompozycje, ale również można je zastosować na całej powierzchni wnętrza, tworząc jednolitą, gładką płaszczyznę podłogi. Posadzka betonowa to idealne rozwiązanie do holi, dużych salonów czy też otwartych przestrzeni, łączących ze sobą kilka pomieszczeń o różnych funkcjach, gdzie ryzyko zabrudzeń powierzchni jest bardzo duże. Podłoga wykonana na bazie żywic epoksydowych jest gładka, nie pyląca, niezwykle wytrzymała i przede wszystkim łatwa w utrzymaniu czystości.

Surowość, gładkość, śliskość i jednorodność posadzki przemysłowej doskonale sprawdza się w korelacji z jasnymi i czytelnymi podziałami, w układach prostych form i kształtów, które możemy bardzo łatwo z jej zastosowaniem tworzyć, a przy tym łącząc ją z drewnem, szkłem czy metalem. Posadzka przemysłowa to materiał przyszłości. Wysoka tolerancja w zastosowaniu, możliwość łączeniu z innymi materiałami w różnych stylowo wnętrzach sprawia, że posadzki betonowe są ciekawą alternatywą dla dotychczas stosowanych materiałów.

 

 Jacek Niezgoda

ARTDESIGN architektura wnętrz

Tel. 012 633 05 97, 0507 065 433

e-mail: biuro@artdesign.pl

www.artdesign.pl  

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate