lamparkiet z buku - jakie preparaty?

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z podłogami drewnianymi, parkietami itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
Gospiacz
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2021, 14:57

lamparkiet z buku - jakie preparaty?

Post autor: Gospiacz »

Witam,
na niewielkim fragmencie (ok. 0,4 m2) lamparkietu (22x112x8 mm) z drewna bukowego, na skutek stojącej wody odkleiły się klepki. Parkiet układany był na początku lat 90-tych. Potem był cyklinowany i lakierowany. Obecnie wymagałby ponownego przeprowadzenia prac. Użytkowanie intensywne. Pod spodem jest beton z pozostałościami rudego kleju. Nie wiem jak to był preparat.
Po zapoznaniu się z Pana artykułami i odpowiedziami na forum wiem, że zarówno lamparkiet jak i samo drewno bukowe, są łatwym do zniszczenia materiałem. Cienkie i w małym formacie drewno bukowe, przy zastosowanie od "dołu" lub od "góry" złego środka, może oznaczać "łódkowanie". Czy może Pan wskazać prawidłowy sposób renowacji?

- Jaki klej należy użyć? Czy klej SikaBond 52 Parquet to dobry wybór?

- czy buk ze względu na wrażliwość na wilgoć lepiej olejować czy lakierować?
- czy lakiery na bazie wody można zastosować? z użyciem gruntu izolującego (jakiego?) czy raczej wydłużenia czasu między nakładaniem kolejnych warstw lakieru? Parkiet, oprócz wypadku z wodą, sprawuje się dobrze. Zależy mi, by przez przypadek nie użyć preparatu, który spowoduje jego deformację :?

- Jako alternatywa rozważane jest olejowanie. Czy przy psie olej BONA CARLS 90 to wystarczające zabezpieczenie? Ślady po pazurach mogą być widoczne?

- czy zastosowany preparat do szpachlowania, przy tym rodzaju drewna, ma znaczenie?
ODPOWIEDZ