Proszę o poradę

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z podłogami drewnianymi, parkietami itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
rodan
Posty: 2
Rejestracja: 12 cze 2011, 22:15

Proszę o poradę

Post autor: rodan »

Dobry wieczór!
Proszę Pana o poradę dotyczącą parkietu. W mieszkaniu ,w salonie i sypialni posiadam parkiet barliniecki jesion. Złe warunki panujące w salonie (nieszczelne okna i różnica temperatur w zimie i lecie)spowodowały liczne szpary i częściowe odklejenie się tego parkietu (w miejscach gdzie wpadało najwięcej słońca) . Obecnie jestem po wymianie okien i założeniu nowych wydajniejszych grzejników - przy ich zakladaniu musieliśmy usunąć trochę tych klepek, natomiast przy ścianie mam stałą zabudowę , której usuwać nie chcę. Niestety wymiary tego parkietu (jego zakup) jest już niemożliwy. Postanowiłam ściągnąć parkiet w sypialni, uzupełniając nim salon.Do sypialni kupiłam parkiet przemysłowy jesion o wymiarach 140x8x16. Pod parkietem w jednym i drugim pokoju jest posadzka betonowa, nigdy nie była wyrównywana żadną wylewką poziomującą, ani niczym gruntowana. Czytałam w internecie , że do tego typu parkietu potrzebna jest prawie idealnie gładka posadzka. Dlatego mam do Pana pytania? Nie mogę zastosować żadnej wylewki, ponieważ podniesie mi wysokość podłogi , w jaki inny sposób mogę ją przygotować na ten parkiet? Czy w salonie lepiej będzie przełożyć całą podłogę? czy tylko podoklejać lużne klepki wycyklinować i zaszpachlować szpary? - czy jest to wykonalne? Jeżeli przekładać całość - czy potrzeba usuwać stary klej - bo mój parkieciarz powiedział że nie potrzeba...?
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Proszę o poradę

Post autor: Czesław »

rodan pisze:Dobry wieczór!
Proszę Pana o poradę dotyczącą parkietu. W mieszkaniu ,w salonie i sypialni posiadam parkiet barliniecki jesion. Złe warunki panujące w salonie (nieszczelne okna i różnica temperatur w zimie i lecie)spowodowały liczne szpary i częściowe odklejenie się tego parkietu (w miejscach gdzie wpadało najwięcej słońca) . Obecnie jestem po wymianie okien i założeniu nowych wydajniejszych grzejników - przy ich zakladaniu musieliśmy usunąć trochę tych klepek, natomiast przy ścianie mam stałą zabudowę , której usuwać nie chcę. Niestety wymiary tego parkietu (jego zakup) jest już niemożliwy. Postanowiłam ściągnąć parkiet w sypialni, uzupełniając nim salon.Do sypialni kupiłam parkiet przemysłowy jesion o wymiarach 140x8x16. Pod parkietem w jednym i drugim pokoju jest posadzka betonowa, nigdy nie była wyrównywana żadną wylewką poziomującą, ani niczym gruntowana. Czytałam w internecie , że do tego typu parkietu potrzebna jest prawie idealnie gładka posadzka. Dlatego mam do Pana pytania? Nie mogę zastosować żadnej wylewki, ponieważ podniesie mi wysokość podłogi , w jaki inny sposób mogę ją przygotować na ten parkiet? Czy w salonie lepiej będzie przełożyć całą podłogę? czy tylko podoklejać lużne klepki wycyklinować i zaszpachlować szpary? - czy jest to wykonalne? Jeżeli przekładać całość - czy potrzeba usuwać stary klej - bo mój parkieciarz powiedział że nie potrzeba...?
Są dwa sposoby. Jeden to ratowanie trupa. Ten sposób przyniesie tylko skuteczny efekt wydania bezsensownie pieniędzy. Nigdy efekt nie będzie zadawalający, a taka posadzka nie będzie miała funkcji ozdobnej dla pomieszczenia. Chodzić po niej będzie można, ale pochwalić się nią przed sąsiadami już nie. Poza tym mnie by zgryzota zżarła jakbym patrzył na takie dziadostwo.
Drugi sposób to wykonanie nowych podłóg i w tym przypadku konieczne jest zdemontowanie posadzki drewnianej, oczyszczenie z kleju i luźnych frakcji pozostałych na podkładzie, oraz wzmocnienie podkładu gruntem i masą samopoziomującą DO PARKIETU !!! Dlaczego to tak podkreślam??? Ano, dlatego że większość mas nie nadaje się do parkietu, a stworzone do tego celu masy są znacznie droższe. Polecam UZIN NC 175 lub Tomsit DE-92. Po wylaniu proszę przykleić parkiet sztorcowy. Mam uwagę. Jeśli wykonawca nie widzi potrzeby oczyszczania podkładu z kleju to należy założyć, że jest to jeszcze jeden barbarzyńca w tej branży i z pewnością nie jest parkieciarzem.
rodan
Posty: 2
Rejestracja: 12 cze 2011, 22:15

Re: Proszę o poradę

Post autor: rodan »

Dziękuję Panie Czesławie za odpowiedź. Za pańską radą rozbieram stary parkiet, w niektórych miejscach w ogóle nie trzyma się podłoża,klej jest odparzony, w niektórych klepki schodzą wraz z betonem, który sypie się jak piasek. Znalazłam parkieciarza w Szczecinie, umówiliśmy się na oględziny w środę. Powiedziałam Panu Karolowi, że całą chemię chcę zakupić u Pana. Frezarkę wraz z odkurzaczem też weźmiemy od Pana. Mam jeszcze pytanie ,tak jak wspominałam, w jednym pokoju chcę położyć przemysłówkę jesion 16x8x160, a w drugim parkiet jesion 16x70x300. Czy na sfrezowany beton kłaść jakiś grunt? Wylewkę zrobimy taką jak Pan sugeruję. Czy na te dwa parkiety zastosować ten sam rodzaj kleju? tel. poradził mi Pan -Boro P25. I w końcu lakier? Chciała bym (jeżeli jest to możliwe ) żeby jesion tak nie zżółkł - co do tej pory miałam. Czy są jakieś lakiery , które to eliminują? Polecił mi Pan bone -, a jaki lakier podkładowy?, i czy ten sam na te dwa rodzaje podłóg ?
Pozdrawiam Pana z wyrazami szacunku
ODPOWIEDZ