twardość podłogi z jesionu

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z podłogami drewnianymi, parkietami itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
lagusz
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2009, 12:04

twardość podłogi z jesionu

Post autor: lagusz »

Witam,

Mam położoną podłogę z deski jesionowej 13 cm szer. 2,2 cm grubej pomalowaną twardym lakierem, a podłoga wyszła miękka...
Jak to możliwe?!
1- jesion według tabel jest twardszy od dębu
2- użyto twardego lakieru
3- pomyłki co do drewna na pewno nie ma
4- porównywałem z parkietem dębowym u znajomych i jest znacznie twardszy

Upuszczając klucz z ręki powstaje wyraźne wgłębienie.

W czym sęk tkwi?!?! Proszę o pomoc

Michał

ODPOWIEDŹ

Jesion jest twardy. Nawet nieraz twardszy od dęba, ale to lakier się rysuje i wgniata. To nie jest „twardy” lakier. Inna sprawa, że gdy klient spuści klucze z wysokości 1 mb to zawsze powstaną wgniecenia. Proszę zauważyć, że lakiery dzisiejsze są słabsze od tych sprzed 15-20 lat. Tamte były trwałe, ale bardzo niezdrowe. Dzisiaj najmniej trwałe lakiery występują na gotowych, polakierowanych deskach z Azji (najczęściej z Chin, a sprzedawane są w supermarketach). Są to deski egzotyczne (np. częsty w sprzedaży i tani bambus), ale i ze znanych w Europie gatunków. Widać na nich znaczną warstwę i ma się wrażenie, że lakier jest gruby. Ale to nie jest prawda. Wnet po ułożeniu można zauważyć właśnie takie efekty. Takie lakiery znacznie szybciej się rysują i zużywają od innych. Poza renowację nie ma rady na takie podłogi.

Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
lagusz
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2009, 12:04

Re: twardość podłogi z jesionu

Post autor: lagusz »

Dziękuję za odpowiedź,

No deska była kładziona czysta, nielakierowana. Potem malowano tym "twardszym" lakierem i chyba podwójnie żałuję wyboru bo nie dość że wcale nie wyszedł twardy to jeszcze jest to jakaś straszna chemia była. Śmierdziało w mieszkaniu potwornie i nawet po 3 miesiącach było czuć. Ccałe szczęście nie musiałem tam mieszkać... No a teraz mam wątpliwości poważne czy to zdrowo żyć na podłodze potraktowanej taką chemią.
A warstwa tego lakieru jest chyba dość gruba przyglądając się wgłębieniom.

Pytanie w takim razie ostatnie: czym pomalować przy najbliższej renowacji?
Podobno olej jest twardy i zdrowy ale wymaga pielęgnacji.

Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ