przechowywanie parkietu przez 2tyg w pom. przed układaniem

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z podłogami drewnianymi, parkietami itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
MariuszB
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2010, 10:37

przechowywanie parkietu przez 2tyg w pom. przed układaniem

Post autor: MariuszB »

Witam,
spotkałem się z różnymi opiniami w przedmiocie przechowywania parkietu przed ułożeniem. Dotyczy parkiet dębowy o grubości 22. Przy założeniu ze drewno ma prawidłową wilgotność jak wychodzi od producenta (odpowiednio obróbka i suszenie) i:
- wg jednej opinii jest konieczność przechowywania parkietu w pomieszczeniu, w którym będzie układany parkiet przez okres co najmniej 2tygodnie przed układaniem.
-wg drugiej nie jest to kluczowe, a najważniejsze jest wilgotność podłoża oraz jak najdłużyszy conajmniej 3 tyg okres pomiędzy ułożeniam a cyklinowaniem i lakierowaniem.
Proszę o opinię

Z góry dziękuję
Mariusz

ODPOWIEDŹ:

Z pewnością druga opinia jest prawidłowa. Składowanie suchego parkietu na budowie przez okres 2-3 tygodni jest dla niego zagrożeniem. Jeśli tyczą się tak prace mokre (szpachlowanie, malowanie, płytki) to drewno wchłania tę wilgoć i zmienia wymiary. Po 2 tygodniach układany parkiet nie będzie już tak doskonały wymiarowo, a więc i szczelny po ułożeniu. Lepiej trzymać parkiet bezpośrednio w suchym pomieszczeniu, lub u producenta, a później ułożyć go na suchym podkładzie. Po tych 3 tygodniach, parkiet się wypracuje, ale nie zmieni wymiarów. Po cyklinowaniu i lakierowaniu będzie znacznie ładniej wyglądał. Wykonawcy mający inną teorię, są tylko teoretykami
układaczami, a nie parkieciarzami i należy ich szybko zmienić.

Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
ODPOWIEDZ