proszę o poradę

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z podłogami drewnianymi, parkietami itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
Jaceku
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2010, 12:37

proszę o poradę

Post autor: Jaceku »

Witam i proszę o poradę.
Zleciłem renomowanej firmie ułożenie podłogi w całym domy. Na piętrze ułożyli bez zarzutu 100m2 deski dwuwarstwowej, jesionowej. W salonie, na którym szczególnie mi zależało mieli ułożyć 45m2 deski pełnej, IPOWOOD, Doussie, 14x140x1200 mm z mikrofazą. I do tej podłogi mam (nie tylko ja) zastrzeżenia. Chodzi głównie o liczne szpary pomiędzy deskami, które najprawdopodobniej przekraczają dopuszczalne normą 0,8mm, a także przebarwienia, które z pewnością nie wynikają z właściwości drewna (przykładowe zdjęcia w załączeniu). Odmówiłem podpisania protokołu odbioru. W przyszłym tygodniu mam spotkanie z wykonawcą.
W związku z powyższym proszę o poradę. Co powinienem uczynić, aby mieć pewność, że podłoga ułożona została zgodnie z normą i jak powinienem prowadzić rozmowy z wykonawcą, aby mieć pewność, że nie "wciskają" mi wybrakowanych desek za niezłe pieniądze.
Pozdrawiam
Jacek


ODPOWIEDŹ:

Doussie jest materiałem, który właśnie zawsze przebarwia się pod wpływem światła. Te deski są polakierowane i wystarczyło, aby deski były przesunięte względem siebie w paczce i nieco odsłoniły swe połączenia czołowe. Światło zrobiło resztę. Takie połączenia będą miały właśnie takie przebarwienia i wynika to jak najbardziej z właściwości tego gatunku. Tym bym się nie przejmował, bo jak ściemnieje cała podłoga to przebarwienia znikną, po prostu się wyrównają. Martwi mnie jednak inny element tego montażu. Na dzień dzisiejszy szczelina rzędu 0,8 mm nie jest tragedią zwłaszcza, że są fazki i ich tak nie widać. Szeroki element zawsze ma nieco większe szczeliny niż dwa lub trzy elementy o sumie szerokości 140-150 mm. Nie mam jednak pewności, czy te szczeliny będą takie same zawsze. Przy tak szerokiej deszczułce i przy tak cienkim elemencie może nastąpić łudkowanie i powiększenie szczelin. Ja w swej firmie nie poleciłbym mojemu klientowi materiału o takich wymiarach. To zbyt ryzykowne. Jeśli szerokość 140 to tylko w grubszym elemencie i prawie zawsze w oleju nie w lakierze. To „prawie” wymaga znacznie szerszego komentarza, a na forum nie mam czasu pisać elaboratów, wiec może innym razem. Na razie nie widzę, więc nic niepokojącego, ale byłbym na przyszłość czujny jak bolszewik, bo taki element to jak odbezpieczony granat. Zobaczymy czy wybuchnie. Oczywiście nie życzę panu tego, ale gdyby tak to proszę spojrzeć, czym różni się parkieciarz od układacza. Parkieciarz umie układać zunifikowane elementy, ale znając drewno przewiduje ewentualne problemy. Układacz tylko umie składać zunifikowane elementy, ale bez przewidywania swych konsekwencji. Pamiętajcie Państwo, nie wszystkie materiały na rynku są dobre dla waszych podłóg, choć wszystkie dobrze drenują waszą kieszeń.

Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
Załączniki
pod_1.JPG
pod_1.JPG (76.17 KiB) Przejrzano 6321 razy
pod_3.JPG
pod_3.JPG (69.47 KiB) Przejrzano 6321 razy
solidnieeu
Posty: 42
Rejestracja: 24 lip 2009, 18:31
Lokalizacja: warszawa - białystok
Kontakt:

Re: proszę o poradę

Post autor: solidnieeu »

Przebarwienia to wada deski (rozumiem że układana była wykończona).
Co do szczelin:
Posadzka była równa (wg. norm)?
Jaka wilgotność posadzki i drewna ?
Szczeliny od czoła deski czy z boku?
ODPOWIEDZ