Pękanie Podłogi

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z podłogami drewnianymi, parkietami itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
showcross
Posty: 1
Rejestracja: 17 lis 2010, 10:32

Pękanie Podłogi

Post autor: showcross »

Witam Panie Czesławi

W styczniu tego roku kupiłem deskę barlinecką Badi. Już w lutym pojawiły się pierwsze pęknięcia na lamelach w/w deski. Reklamacja odrzucona przez Barlinek ponieważ wg tej firmy deski zostały położone z tą wadą. Wina zrzucona została na firmę montującą i uszkodzone deski zostały przez tą firmę wymienione. We wrzeźniu tego roku zauważam kolejne pęknięcia. Reklamacja poraz kolejny odrzucona. Tym razem przyczyną jest zła wilgotność deski (12%). Jednak ze względu na dobro klienta deska ma zostać wymieniona. Po 2 tygodniach zauważam kolejne 4 uszkodzone deski (w tym jedna z wymienionych desek w macu)i tym razem reklamacja jest odrzucona z następujących przyczyn:
- zmienne warunki eksploatacyjne (wilgotność powietrza od 20 do 50% oraz wilgotność deski od 7 do 12%), w związku z czym firma Barlinek nie może ponieść odpowiedzialności za nieprawidłowe parametry wilgotnościowe.

Panie Czesławie moje pytanie dotyczy: czy możliwe jest żeby pęknięcia powstawały w tak krótkim czasie od położenia podłogi (1 reklamacja po miesiącu) mimo tych warunków wilgotnościowych oraz czy powołanie rzeczoznawcy niezależnego może mi pomóc.

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Pękanie Podłogi

Post autor: Czesław »

showcross pisze:Witam Panie Czesławi

W styczniu tego roku kupiłem deskę barlinecką Badi. Już w lutym pojawiły się pierwsze pęknięcia na lamelach w/w deski. Reklamacja odrzucona przez Barlinek ponieważ wg tej firmy deski zostały położone z tą wadą. Wina zrzucona została na firmę montującą i uszkodzone deski zostały przez tą firmę wymienione. We wrzeźniu tego roku zauważam kolejne pęknięcia. Reklamacja poraz kolejny odrzucona. Tym razem przyczyną jest zła wilgotność deski (12%). Jednak ze względu na dobro klienta deska ma zostać wymieniona. Po 2 tygodniach zauważam kolejne 4 uszkodzone deski (w tym jedna z wymienionych desek w macu)i tym razem reklamacja jest odrzucona z następujących przyczyn:
- zmienne warunki eksploatacyjne (wilgotność powietrza od 20 do 50% oraz wilgotność deski od 7 do 12%), w związku z czym firma Barlinek nie może ponieść odpowiedzialności za nieprawidłowe parametry wilgotnościowe.

Panie Czesławie moje pytanie dotyczy: czy możliwe jest żeby pęknięcia powstawały w tak krótkim czasie od położenia podłogi (1 reklamacja po miesiącu) mimo tych warunków wilgotnościowych oraz czy powołanie rzeczoznawcy niezależnego może mi pomóc.

Pozdrawiam
Adam


Wzywanie rzeczoznawcy raczej dzisiaj nic nie pomoże. Cóż on stwierdzi? Parametry w danym momencie pomiaru. Jak widzę, warunki były zmienne. Nie jestem w stanie ustalić, czy zawsze było wszystko w porządku. Wilgotność w drewnie 7% jest prawidłowa, ale 12% i więcej już nie. Wilgotność powietrza na poziomie 20% jest zdecydowanie za niska, podczas kiedy poziom 50% jest zupełnie prawidłowy. Zdarzają się pęknięcia lamelek w deskach warstwowych, ale tego typu reklamacje producenci sami rozpatrują. Może się tak zdarzyć, że pęknięcia już były w chwili montażu. Jeśli wykonawca tego nie zweryfikuje to w zasadzie w myśl warunków montażu on przejmuje na siebie odpowiedzialność. Temat jest na tyle trudny, że nie zobowiązuję się przeprowadzić domysłów ewentualnych przyczyn powstania wad na forum. Większość domysłów to hipotezy. Dzisiaj trudno ustalić fakty na przestrzeni roku, jeśli klient polega tylko na parametrach zmierzonych przez producenta. Może parkieciarz również ma jakąś dokumentację?

Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
ODPOWIEDZ