Przyklejanie deski trójwarstwowej

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z chemią do drewna, czyli rozmawiamy na tematy wszelkich klejów, lakierów, wylewek betonowych, podłoża itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
lemat
Posty: 2
Rejestracja: 02 lip 2010, 10:00

Przyklejanie deski trójwarstwowej

Post autor: lemat »

Witam,
przymierzam się do samodzielnego przyklejenia deski trójwarstwowej w domu. Wylewka z miksokreta ma ponad 2 miesiące i na górze jest już odpowiednio sucha. Analizuję temat już od paru miesięcy ale mam jeszcze parę pytań.
Zakupiłem UZIN MK92 S + grunt PE 414 Turbo.
Zaczynając od gruntu:
- sprzedawca doradził mi żeby nakładać wałkiem gąbkowym - wtedy wychodzi najbardziej oszczędnie - czy to prawda?

Układanie:
- szpachla B11 - to sprawa jasna, ale czy wzór układania kleju ma znaczenie?
- czy robić dylatację pomiędzy każdym pomieszczeniem - czyli czy pod drzwiami między pokojem a przedpokojem zrobić przerwę - jaką, i ewentualnie czym można to wypełnić?
- po położeniu pasa na zaklejowaną podłogę - z jaką siłą dociskać panele?
- czym czyścić w trakcie układania? - tutaj wiem że każdy odpowie - tym co poleca producent kleju - VE124. Ale moje pytanie co się praktykuje, są przecież rozpuszczalniki do klejów poliuretanowych czy choćby aceton w zupełnie innym pułapie cenowym. W końcu VE124 z czegoś musi się chemicznie składać - na pewno nie jest to magia.
Prośba o inne uwagi na co zwrócić uwagę.

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Przyklejanie deski trójwarstwowej

Post autor: Czesław »

lemat pisze:Witam,
przymierzam się do samodzielnego przyklejenia deski trójwarstwowej w domu. Wylewka z miksokreta ma ponad 2 miesiące i na górze jest już odpowiednio sucha. Analizuję temat już od paru miesięcy ale mam jeszcze parę pytań.
Zakupiłem UZIN MK92 S + grunt PE 414 Turbo.
Zaczynając od gruntu:
- sprzedawca doradził mi żeby nakładać wałkiem gąbkowym - wtedy wychodzi najbardziej oszczędnie - czy to prawda?


Oczywiście. Jeśli podkład cementowy jest mocny i zwarty to takie gruntowanie jest najwłaściwsze.

lemat pisze: Układanie:
- szpachla B11 - to sprawa jasna, ale czy wzór układania kleju ma znaczenie?
- czy robić dylatację pomiędzy każdym pomieszczeniem - czyli czy pod drzwiami między pokojem a przedpokojem zrobić przerwę - jaką, i ewentualnie czym można to wypełnić?
- po położeniu pasa na zaklejowaną podłogę - z jaką siłą dociskać panele?
- czym czyścić w trakcie układania? - tutaj wiem że każdy odpowie - tym co poleca producent kleju - VE124. Ale moje pytanie co się praktykuje, są przecież rozpuszczalniki do klejów poliuretanowych czy choćby aceton w zupełnie innym pułapie cenowym. W końcu VE124 z czegoś musi się chemicznie składać - na pewno nie jest to magia.
Prośba o inne uwagi na co zwrócić uwagę.

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Ząb ze szpachli musi być zgarniany prostopadle do długości desek. Dylatacje między pomieszczeniami nie sa konieczne przy klejeniu, ale tylko, gdy pomieszczenia nie są duże max do 25 m2. Panele powinny być obciążone po ułożeniu. Może to być worek z piasku, lub jakieś paczki z płytkami, lub innymi materiałami. Radzę stosować rozcieńczalnik firmy UZIN. Aceton reaguje z wieloma lakierami UV wiec Może być potem problem z powierzchnią. Radzę klej nakładać ostrożnie i czysto. Jeśli zostanie klej na lakierze to już po godzinie będzie problem z usunięciem. Radziłbym wiec klej Uzin-a MK 95, bo ma znacznie dłuższy czas otwarty i można go usunąć nawet na następny dzień.

Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
lemat
Posty: 2
Rejestracja: 02 lip 2010, 10:00

Re: Przyklejanie deski trójwarstwowej

Post autor: lemat »

Bardzo dziękuję za porady. W przyszłym tygodniu rozpoczynam.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ