Ważne pytanie od parkieciarza !!!

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z chemią do drewna, czyli rozmawiamy na tematy wszelkich klejów, lakierów, wylewek betonowych, podłoża itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
tomula26
Posty: 7
Rejestracja: 13 sie 2010, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Ważne pytanie od parkieciarza !!!

Post autor: tomula26 »

Witam panie Czesławie jestem, parkieciarzem i szukam informacji czy kleje które stosuje są adekwatne do wymiarów i rodzajów parkietu/desek.

Do tradycyjnego parkietu lub finishparkietu (do 49cm) wczesniej stosowalem kleje rozpuszczalnikowe typu: uzin mk-73, Bona strong
Natomiast teraz przekonuje klientów ze lepiej jest doplacic do kleju dwuskładnikowego poliuretanowego lub epoksy-poliuretanowego typu:
Slc l34, Uzin MK 92S, Artelit PB 890.

Stosuje je także do parkietów <krajowych i egzotycznych> i desek typu mix lub powyzej 50 cm.

Do długich desek (litych) od 12 cm szerokości proponuje klientom Sika t-54, Uzin MK-95. Ale czasami stosuje kleje dwuskladnikowe takie jak powyzej ze wzgledu ze sika jest za droga dla zleceniodawcy. Chodź wiem ze najlepsza.

Prosze o rady w czym popełniam bledy. Jakie kleje pan by stosowal zamiennie i czy do desek powyzej 15 cm szerokości musi byc poliuretan jednoskladnikowy typu sika t-54, uzin mk-95.czy moga byc tez poliretany dwuskladnikowe?

Byłbym bardzo wdzieczny o szybka odpowiedz.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Ważne pytanie od parkieciarza !!!

Post autor: Czesław »

tomula26 pisze:Witam panie Czesławie jestem, parkieciarzem i szukam informacji czy kleje które stosuje są adekwatne do wymiarów i rodzajów parkietu/desek.

Do tradycyjnego parkietu lub finishparkietu (do 49cm) wczesniej stosowalem kleje rozpuszczalnikowe typu: uzin mk-73, Bona strong
Natomiast teraz przekonuje klientów ze lepiej jest doplacic do kleju dwuskładnikowego poliuretanowego lub epoksy-poliuretanowego typu:
Slc l34, Uzin MK 92S, Artelit PB 890.

Stosuje je także do parkietów <krajowych i egzotycznych> i desek typu mix lub powyzej 50 cm.

Do długich desek (litych) od 12 cm szerokości proponuje klientom Sika t-54, Uzin MK-95. Ale czasami stosuje kleje dwuskladnikowe takie jak powyzej ze wzgledu ze sika jest za droga dla zleceniodawcy. Chodź wiem ze najlepsza.

Prosze o rady w czym popełniam bledy. Jakie kleje pan by stosowal zamiennie i czy do desek powyzej 15 cm szerokości musi byc poliuretan jednoskladnikowy typu sika t-54, uzin mk-95.czy moga byc tez poliretany dwuskladnikowe?

Byłbym bardzo wdzieczny o szybka odpowiedz.Pozdrawiam

Ja również układam wszelkie deski o szerokości powyżej 12 cm na kleje elastyczne (zawsze na SIKĘ), nie stosuję jednak zasady ukłonu w stronę klienta z tańszą ceną na klej dwuskładnikowy. Wiem, że gdybym tak zrobił to go skrzywdzę, choć jeszcze on sam tego nie wie. Nie stosuję kompromisów. Te lato bardzo mokre pokazało, że wszystkie moje parkiety przeżyły. Ile parkietów na dwuskładnikach przestało leżeć, choć nie były zalane. Wilgotność w powietrzu taka ponadnormatywna (takiej było dużo w tym roku) działa na parkiety również. Kleje sztywne dwuskładnikowe często nie są już rozwiązaniem. Technologie idą do przodu i staram się klientów ciągnąć za nowymi, ale sprawdzonymi technologiami. Nigdy nie testuję na swoich budowach nowych klejów. Robię to zawsze po 2-3 latach jak są na rynku bez problemów.

Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
ODPOWIEDZ