parkiet przemysłowy- pytania o przygotowanie podłoża

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z chemią do drewna, czyli rozmawiamy na tematy wszelkich klejów, lakierów, wylewek betonowych, podłoża itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
zaki79
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2010, 13:42

parkiet przemysłowy- pytania o przygotowanie podłoża

Post autor: zaki79 »

Dzień dobry

W sierpniu przystąpiłem do remontu naszego mieszkania i po zerwaniu starych parkietów okazało się, że na podłodze zostało bardzo dużo lepiku. Za namową specjalisty zdecydowałem się na usunięcie go metodą maszynową. Po zerwaniu warstwy subitu okazało się, że podłoga pod nim jest naprawdę marnej jakości (budownictwo lat 60-ych). W niektórych pomieszczeniach widać głębokie na 2-3cm(!) spore wyrwy. Bez wylewki się nie obejdzie- to pewne. Ponieważ mam jeszcze trochę czasu na jej wylanie chciałbym zapytać o kilka rzeczy:

- Jaką wylewkę najlepiej zastosować pod parkiet przemysłowy? Wiem, że wylewka samopoziomująca jest droższa, ale to chyba lepszy wybór.

- Na produkt/technologię jakiej firmy się zdecydować?

- Jak długo schnie taka wylewka i po jakim czasie od jej wylania można prowadzić inne prace remontowe?

- Czy konieczne jest stosowanie specjalnych siatek itp?

- Czy, ze względu na spore miejscowe ubytki w podłożu, nie okaże się, że wylewka samopoziomująca nie będzie spójna i będzie się kruszyć? Z tego co wiem to stosuje się je tylko w przypadku niewielkich nierówności. W moim przypadku trzeba wylać na całej powierzchni ~1cm, a miejscami aż 3-4 cm :roll:.

Zamierzam również zastosować taką wylewkę w kuchni, w której będą płytki. Jak zadbać o to, aby parkiet i płytki były na tym samym poziomie? Czy wylewkę pod płytki i parkiet można zrobić jednocześnie, czy np. najpierw pod parkiet, a później, nieco wyższą, pod płytki?

Załączam kilka poglądowych zdjęć:
Załączniki
foto-06.jpg
foto-06.jpg (52.94 KiB) Przejrzano 8513 razy
foto-03.jpg
foto-03.jpg (43.02 KiB) Przejrzano 8512 razy
foto-01.jpg
foto-01.jpg (49.68 KiB) Przejrzano 8512 razy
zaki79
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2010, 13:42

Re: parkiet przemysłowy- pytania o przygotowanie podłoża

Post autor: zaki79 »

Znalazłem np. takie wylewki dla warstw grubszych do 30mm-

http://www.thomsit.pl/_itemserver/TDS/Karta_DHplus.pdf

(65zł/25kg)

http://www.mapei.it/Referenze/Multimedi ... axi_gb.pdf

(tej cena powala na kolana- 120-130 zl/ 25kg :shock:)

ps. Właśnie przeczytałem pana artykuły o "lepikac"h :shock::

http://parkiet-bortnowski.pl/lepiszcze.pdf
http://parkiet-bortnowski.pl/kleje%20sm ... aktyce.pdf

Zapach tego ustrojstwa w mieszkaniu rzeczywiście był fatalny. Dzwoniąc w poszukiwaniu parkieciarza trafiłem na kilku "pseudo speców", którzy zapewniali mnie, że na tym, po zagruntowaniu, normalnie można układać nowy parkiet :roll:. Zdecydowałem się na droższego, ale solidnego wykonawcę i, póki co, nie żałuję.
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: parkiet przemysłowy- pytania o przygotowanie podłoża

Post autor: Czesław »

zaki79 pisze:Dzień dobry

W sierpniu przystąpiłem do remontu naszego mieszkania i po zerwaniu starych parkietów okazało się, że na podłodze zostało bardzo dużo lepiku. Za namową specjalisty zdecydowałem się na usunięcie go metodą maszynową. Po zerwaniu warstwy subitu okazało się, że podłoga pod nim jest naprawdę marnej jakości (budownictwo lat 60-ych). W niektórych pomieszczeniach widać głębokie na 2-3cm(!) spore wyrwy. Bez wylewki się nie obejdzie- to pewne. Ponieważ mam jeszcze trochę czasu na jej wylanie chciałbym zapytać o kilka rzeczy:

- Jaką wylewkę najlepiej zastosować pod parkiet przemysłowy? Wiem, że wylewka samopoziomująca jest droższa, ale to chyba lepszy wybór.

- Na produkt/technologię jakiej firmy się zdecydować?

- Jak długo schnie taka wylewka i po jakim czasie od jej wylania można prowadzić inne prace remontowe?

- Czy konieczne jest stosowanie specjalnych siatek itp?

- Czy, ze względu na spore miejscowe ubytki w podłożu, nie okaże się, że wylewka samopoziomująca nie będzie spójna i będzie się kruszyć? Z tego co wiem to stosuje się je tylko w przypadku niewielkich nierówności. W moim przypadku trzeba wylać na całej powierzchni ~1cm, a miejscami aż 3-4 cm :roll:.

Zamierzam również zastosować taką wylewkę w kuchni, w której będą płytki. Jak zadbać o to, aby parkiet i płytki były na tym samym poziomie? Czy wylewkę pod płytki i parkiet można zrobić jednocześnie, czy np. najpierw pod parkiet, a później, nieco wyższą, pod płytki?

Załączam kilka poglądowych zdjęć:

Nareszcie ktoś zrobił tak jak powinien i usunął lepiszcze smołowe. Rzeczywiście słaby beton. Nie mogę go dotknąć, ale widzę, że wymaga intensywnych napraw. Po zagruntowaniu gruntem polimerowym należy najpierw masą naprawczą szybkosprawną załatać dziury. Potem masą ponownie przegruntować tym samym gruntem. Na tak przygotowany podkład wylać min. 8 mm masy z włóknami poliakrylowymi jako zbrojenie rozproszone. Ja stosuję masę Tomista DE 92, a włókna można nabyć w hurtowni z materiałami budowlanymi.
Czas schnięcia takiej masy do układania parkietu to ok. 4-6 dni w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Na tak przygotowana masę należy ułożyć parkiet, ale w przypadku większych elementów ( szerokość powyżej 90 mm) ja ułożyłbym to na kleju elastycznym np. SIKA T-54. W przypadku mniejszych parkietów lub mozaiki parkietowej wystarczy standardowy rodzaj kleju czy to będzie syntetyczny czy poliuretanowy, dwukomponentowy.
zaki79
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2010, 13:42

Re: parkiet przemysłowy- pytania o przygotowanie podłoża

Post autor: zaki79 »

Dziękuję za odpowiedź Panie Czesławie.

W międzyczasie zapadła decyzja o skuciu starej wylewki do betonu. Sprawdziłem jej stan w kilku miejscach, w różnych pomieszczeniach, i okazało się, że wylewanie na takie podłoże czegokolwiek mija się z celem. Po skuciu starej wylewki zamierzam wylać nową za pomocą "miksokreta". Z tego co dzisiaj mówił mi mój parkieciarz, tak przygotowane podłoże jest co najmniej wystarczające dla parkietu przemysłowego. Zastanawiam się tylko jaka jest minimalna grubość takiej warstwy (nie chciałbym przekroczyć 2-3cm).

ps. Czy poza włóknami poliakrylowymi zaleca Pan użycie jakiejś lekkiej siatki zbrojeniowej?
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: parkiet przemysłowy- pytania o przygotowanie podłoża

Post autor: Czesław »

zaki79 pisze:Dziękuję za odpowiedź Panie Czesławie.

W międzyczasie zapadła decyzja o skuciu starej wylewki do betonu. Sprawdziłem jej stan w kilku miejscach, w różnych pomieszczeniach, i okazało się, że wylewanie na takie podłoże czegokolwiek mija się z celem. Po skuciu starej wylewki zamierzam wylać nową za pomocą "miksokreta". Z tego co dzisiaj mówił mi mój parkieciarz, tak przygotowane podłoże jest co najmniej wystarczające dla parkietu przemysłowego. Zastanawiam się tylko jaka jest minimalna grubość takiej warstwy (nie chciałbym przekroczyć 2-3cm).

ps. Czy poza włóknami poliakrylowymi zaleca Pan użycie jakiejś lekkiej siatki zbrojeniowej?

Nie ma potrzeby dodatkowego zbrojenia, ale tak niewielka grubość będzie w typowym cemencie niewystarczająca, chyba, że wykona się to z cementu szykosprawnego. Ma on inną wytrzymałość i szybciej schnie. Wylewa się go również miksokretem i można w tak cienkich warstwach.

Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
ODPOWIEDZ