co wybrać lakier czy olej do deski parkietowej dębowej 3-lam

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z chemią do drewna, czyli rozmawiamy na tematy wszelkich klejów, lakierów, wylewek betonowych, podłoża itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
daam103
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:53

co wybrać lakier czy olej do deski parkietowej dębowej 3-lam

Post autor: daam103 »

Witam zakupiłem deskę parkietową dębowa 3 lam wymiar 120/12/2cm do salonu. Deska będzie klejona na wylewkę betonową mam pytanie odnośnie kleju jaki będzie najlepszy do tego typu podłogi??? W pobliskim sklepie polecili mi klej 5-10-15-20 jednoskładnikowy ale wydaje mi się że to kiepski wybór więc jaki inny ??? Drugie pytanie mam odnośnie sposobu impregnacji olej czy lakier i może ktoś może mi coś doradzić co będzie lepsze dodam że podłoga nie ma ogrzewania. I jaka markę oleju lub lakieru wybrać??? Z góry dziękuje za dobre rady.
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: co wybrać lakier czy olej do deski parkietowej dębowej 3-lam

Post autor: Czesław »

daam103 pisze:Witam zakupiłem deskę parkietową dębowa 3 lam wymiar 120/12/2cm do salonu. Deska będzie klejona na wylewkę betonową mam pytanie odnośnie kleju jaki będzie najlepszy do tego typu podłogi??? W pobliskim sklepie polecili mi klej 5-10-15-20 jednoskładnikowy ale wydaje mi się że to kiepski wybór więc jaki inny ??? Drugie pytanie mam odnośnie sposobu impregnacji olej czy lakier i może ktoś może mi coś doradzić co będzie lepsze dodam że podłoga nie ma ogrzewania. I jaka markę oleju lub lakieru wybrać??? Z góry dziękuje za dobre rady.

Nie mam już siły tłumaczyć Państwu, że kleje kauczukowe bardzo szybko się starzeją. Są to najtańsze kleje na rynku i mimo dość dobrego początkowego wiązania, w niedługim czasie w zasadzie nie spełniają żadnych parametrów. Taki klej po 1-2 lat zamienia się w proszek i nawet napisałem obszerny artykuł na ten temat z dokumentacją, ale Państwo z uporem maniaka chcecie dupę szkłem podcierać. Nawet jest taka rada, że jeżeli wybrany układacz (parkieciarz tego nie zrobi) chce na taki klej ułożyć drewno to należy go natychmiast pożegnać.
Poza tym nawet do takiej deski nie nadaje się żaden klej syntetyczny. Można ją warunkowo (przy bardzo dobrym podkładzie) ułożyć na klej poliuretanowy dwuskładnikowy, ale jak są wątpliwości, co do podkładu to proszę użyć kleju elastycznego polimerowego, lub poliuretanowego. Ja do takich celów używam zawsze klej SIKA T-45. Jest to najlepszy klej jaki znam na rynku do takich szerokości desek. Powyżej tej szerokości używam zawsze SIKA T-54.
Olej. Powinien być bez wosków. Ja używam często oleje BONA CARLS 90. Olej dla takiej deski jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż lakier, ale w mieszkaniu ma to małe znaczenie.

Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
ODPOWIEDZ