Jak zabezpieczyć ładną cegłę

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z różnego rodzaju maszynami czyli: cykliniarki, szlifierki, polerki itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
donta
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2022, 14:34

Jak zabezpieczyć ładną cegłę

Post autor: donta »

Odkryłam spod tynku starą cegłę na całej ścianie - co po kolei dalej powinnam zrobić, żeby uzyskać ładny murek, a niczego nie zepsuć? Nalot na cegle to pewnie jakaś sól wapienna wytrącona z zaprawy. Zaprawa miedzy cegłami jest wapienna i można ją wyjąć palcem - sypie się piasek. Czy zaprawy nie ruszać i tylko zaimpregnować, czy osunąć z 5 mm i dać fugę jak do płytek ceglanych. Czy ktoś ma w tym doświadczenie?

berent
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2022, 08:30

Re: Jak zabezpieczyć ładną cegłę

Post autor: berent »

Jeśli chcesz mieć naprawdę efekt i zrobić to oryginalnie polecam porozmawiać z kamieniarzem (prawdziwym z doświadczeniem) i to wszystko przepolerować odpowiednią gradacją wtedy zobaczy Pani naturalną cegłę bez zabrudzeń. Np.cegła mazurska ma różne odcienie dlatego że glina z której ja robiono nie była jednolita. Ponadto kiedyś robiono to ręcznie bynajmniej na wsi. Wtedy ładnie to zaimpregnować i wtedy zadecydować jaka ma być fuga czy wpuszczona między cegłami czy zlicowana z tą cegłą która się uwydatni.
https://sklep.klingspor.pl/content/60-- ... -nasadzana

Sprawdzi się tutaj również dobrej jakości średnica listkowa.

adrian1x
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2022, 14:11

Re: Jak zabezpieczyć ładną cegłę

Post autor: adrian1x »

Z czyszczeniem mechanicznym trzeba bardzo uważać ponieważ zbyt mocna granulacja ziarna może wyrządzić sporo szkód. Do lekkiego szlifowania można zastosować np. papier ścierny na rzep w formie krążków w wersji z węglika krzemu i wysokiej gradacji tak aby zeszlifować tylko nalot. Koniecznie należy przeprowadzić test w niewidocznym miejscu! Dodatkowo można pomyśleć o szczotkach na wiertarkę z włosiem nylonowym.

ODPOWIEDZ