Odległości między deskami tarasowymi

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z tarasmi
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
budzik
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2011, 08:43

Odległości między deskami tarasowymi

Post autor: budzik »

Dzień dobry.

O ile wiem i wszyscy o tym wszędzie piszą, że odległości pomiędzy deskami tarasowymi powinny wynosić od około 5 do 10 mm, tak nie jest dla mnie jasna sprawa w przypadku łączenia doczołowego czy też wzdłużnego desek. Czy to jest tożsame?
Mam taras o wymiarach 7m x 3,6m, na tej krótszej długości wchodzą dwie deski 1,8m każda w jednej linii - i co właśnie w przypadku ich łączenia na przedłużeniu, jaka powinna być odległość między czołami, czy też końcówkami tych desek?
Pozostawić taką samą odległość jak w przypadku bocznych krawędzi czy też może ta odległość być mniejsza? Pod spodem mam legar 45 mm x 70 mm (faktyczny wymiar to 43mm) postawiony na sztorc i jest to strasznie mało miejsca na manewry z odległościami, w zasadzie maksymalną odległość jaką mogę zastosować to jest 2mm pomiędzy deskami. Wkręcając wkręty w odległości 1 cm od krawędzi deski wkręcam je w legar w odległości również 1cm od bocznej krawędzi legara, nie wiem czy jasno się wyraziłem... Deska to massaranduba.
Byłbym wdzięczny za opinię w tym temacie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Odległości między deskami tarasowymi

Post autor: Czesław »

budzik pisze:Dzień dobry.

O ile wiem i wszyscy o tym wszędzie piszą, że odległości pomiędzy deskami tarasowymi powinny wynosić od około 5 do 10 mm, tak nie jest dla mnie jasna sprawa w przypadku łączenia doczołowego czy też wzdłużnego desek. Czy to jest tożsame?
Mam taras o wymiarach 7m x 3,6m, na tej krótszej długości wchodzą dwie deski 1,8m każda w jednej linii - i co właśnie w przypadku ich łączenia na przedłużeniu, jaka powinna być odległość między czołami, czy też końcówkami tych desek?
Pozostawić taką samą odległość jak w przypadku bocznych krawędzi czy też może ta odległość być mniejsza? Pod spodem mam legar 45 mm x 70 mm (faktyczny wymiar to 43mm) postawiony na sztorc i jest to strasznie mało miejsca na manewry z odległościami, w zasadzie maksymalną odległość jaką mogę zastosować to jest 2mm pomiędzy deskami. Wkręcając wkręty w odległości 1 cm od krawędzi deski wkręcam je w legar w odległości również 1cm od bocznej krawędzi legara, nie wiem czy jasno się wyraziłem... Deska to massaranduba.
Byłbym wdzięczny za opinię w tym temacie.
Pozdrawiam
Temat jest złożony. Po pierwsze deska masaranduba to bardzo pracowite drewno. Ma ono niespotykaną tendencję do paczenia, pęcznienia, zsychania się i zrywania wkrętów. Dlatego oryginalne wkręty tarasowe to podstawa przy tym gatunku. Moja firma nie wykonuje tarasów z masaranduby, choć jest to gatunek wybierany przez klientów ze względu na cenę. Co zrobić w takim razie. Lepiej jakby legary leżały płasko. Byłoby więcej miejsca do wkręcenia wkrętów. Jeśli można to zmienić to zrób. Ponadto zalecam gęściej legary. Rozstaw, co 40 cm osiowo przy tym gatunku to podstawa. Do tego czołowe połączenie może być na styk, ale musi być czopowane na obce pióro. Inaczej łączenie czołowe będzie „rozjechane”. W naszej firmie używa się do tego celu lamelownicy i piór z płaskownika aluminiowego. Szczeliny wzdłużne miedzy deskami proszę zostawić w granicach 5-7 mm. Nie ma danych, co do wilgotności desek, ale takie powinny wystarczyć. W razie pytań proszę o telefon 695 05 05 00.
dabba
Posty: 1
Rejestracja: 04 maja 2015, 13:14

Re: Odległości między deskami tarasowymi

Post autor: dabba »

Mam taras o wymiarach 4,9 x 1,4 w ogrodzie przed domem. Jaki odstęp powinny mieś deski w moim przypadku?
grejsal
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2016, 10:15

Re: Odległości między deskami tarasowymi

Post autor: grejsal »

Wydaje mi się że jakieś 5mm wystarczy



Kołki
Kamtar
Posty: 1
Rejestracja: 25 maja 2018, 13:27
Kontakt:

Re: Odległości między deskami tarasowymi

Post autor: Kamtar »

Szczeliny dylatacyjne powinny mieć ok. 4-7 mm.
____________________
https://cykliniarze-parkieciarze.pl/
ODPOWIEDZ