Parkiet przemysłowy -kilka pytań bez odpowiedzi

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z podłogami drewnianymi, parkietami itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
siwydymek
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2013, 21:41

Parkiet przemysłowy -kilka pytań bez odpowiedzi

Post autor: siwydymek »

Witam, to moj pierwszy post na tym forum. Przewertowałem tematy na tym forum a także google po róznymi hasłami i wciaz nie znalazlem kilku odpowiedzi. Mysle ze moje pytania beda przydatne dla takich jak ja -zebrane w 1 miejscu.

Mam do zagospodarowania podłoge w salonie 38m2, wylewka z mixokreta zacierana recznie (wytrzymala -ciezko bylo ja podkuc SDSem aby w jednym miejscu uzyskac spoadek). Ogrzewanie wodne podlogowe, 2 sektory, przez środek dylatacja z pianka PU.
Chce miec w tym pomieszczeniu podloge drewniana. Pierowotnie miala byc pozadna 3-warstwowka (Boen, Khars itp) lub na sklejce, z drewna lisciastego, ale w miedzyczasie pojawil sie pomysl na 50-kg psa i pomysly stanely w kropce. Zrewidowalem swoje plany i skoncentrowalem sie na parkiecie przemyslowym. Podloge chce polozyc samemu i w zwiazku s tym rodzi sie kilka pytan:
1) lamelki 14/20 -czy 20mm to jest grubosc czy szerokosc? Na nielicznych dostepnych zdjcieach lamelki albo wygladaja jakby mialy przekroj kwadratowy, albo 20 to grubosc, albo 20 to szerokosc :| Szczerze powiedziawszy wolalbym zeby to 14mm moglo byc gruboscia, bo 20 na ogrzewanie to juz duzy opor cieplny. No ale jesli lamelka bedzie na plasko (14 grubosc) to jak z jej stabilnoscia? nie bedzie "łódeczkować"? wypadać? Obstawiam ze wtedy to raczej lamelki krotsze 200mm?
2) dobor drewna: obstawiam drewno egzotyczne, wydaje mi sie lepszym wyborem z racji twardosci i zawartosci naturalnych olejkow, podoba mi sie palisander -odpowiada mi pstrokacizna i to nawet w wersji z bielem -czy biel ma racje bytu na podlodze? czy sie nadaje? jak bedzie sie zachowywac? jaka jest twardosc tego bielu? czy nie powoduje odksztalcen? Cena takze jest atrakcyjna (58-62zl/m2 brutto)
3) wylewka ma w 1 miejscu pekniecie -czy kleic i pinkowac, czy przy przemyslowce nie ma to takiego znaczenia?
4) Dylatacje na srodku pokoju przenosci na parkiet czy pominac?
5) grunt/klej -ukierunkowalem sie w strone poliuretanu -ktorej firmy? mysle ze klej powinien byc jak najbardziej elastyczny

Pozdrawiam Marceli
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Parkiet przemysłowy -kilka pytań bez odpowiedzi

Post autor: Czesław »

Witam

Ad 1) 14 mm to grubość lamelek. Jest ona wręcz idealna do ogrzewania podłogowego. Optymalna długość lamelek to 200-300 mm. Dobrze jest jeszcze je pociąć (patrz artykuł http://www.parkiet-bortnowski.pl/1_2010.pdf )
Ad 2) Może być palisander, ale raczej bez bielu. Jest on i tak dość kolorowy, a tzw. biel w palisandrze to najczęściej objaw korozji biologicznej. Ponadto jest to część bardzo miękka.
Ad 3) Pęknięcia należy “poszyć” żywicą epoxydową. Żadną pianką. Musi to być po naprawdę sztywny i stabilny podkład.
Ad 4) Nie ma sensu przenosić dylatacji ze środka pokoju. Są to dylatacje skurczowe podkładu cementowego, wiec należy je tylko “poszyć” podobnie jak pękniecie podkładu.
Ad 5) Z ta elastycznością bym nie przesadzał. Akurat w tym przypadku jest ona względnie niedobra. Proszę szukać kleju twardoplastycznego jednokomponentowego w przypadku układania w pojedynczych lamelkach na dziko, albo dwukomponentowego kleju poliuretanowego. Polecam tradycyjnie marki UZIN, SIKA i BONA (w tym przypadku tylko klej dwukomponentowy)

Panie Marcelu. Nie jest to trudna realizacja, ale wymaga cierpliwości. Jeśli Pan układa parkiet pierwszy raz to ze względu na oszczędności niech Pan użyje klejów jednokomponentowych. W klejach dwukomponentowych czas otwarcia kleju po rozrobieniu jest zbyt krótki. Połowę kleju po stwardnieniu wyzuci Pan za każdym razem do kosza.
Pozdrawiam
Czesław Bortnowski

www.parkiet-bortnowski.pl
ODPOWIEDZ