Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z chemią do drewna, czyli rozmawiamy na tematy wszelkich klejów, lakierów, wylewek betonowych, podłoża itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
oxydian
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2011, 20:31

Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: oxydian »

Witam,
połozyłem na wycyklinowany parkiet dębowy lakier Domalux Strong (alkidowo-uretanowy). Parkiet nie był niczym gruntowany ani bejcowany. Został porządnie umyty z pyłu. Przed malowaniem był w ładnym jasnym kolorze, prawie jak klon. Po lakierowaniu, pierwsza warstwa, minęło 12 godzin, lakier stwardnał. Parkiet jest bardzo ciemny. Co jest nie tak ??? Czy to norlne ? Jestem załamany. Tyle roboty z tym cyklinowaniem. Liczyłem na jasną ładną podłogę a mam to samo co było przed robotą :( Czy kupiłem niewłaściwy lakier ? Prosze o pomoc co robic ?

Pomalowałem połowe wiec widac roznice koloru na foto, jak dla mnie tragedia :(
[img]
http://www.tvk-gaj.pl/~amfiliada/parkiet.jpg[/img]
walter54
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 16:56

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: walter54 »

Po pierwsze, na zdjęciu widzę że parkiet jest niedoszlifowany, ani nie poszpachlowany, ale przyczyną ściemnienia jest lakier. Przede wszystkim jeśli już Domalux, to najpierw powinien iść lakier podkładowy Capon i to nawet ze dwa razy, kolejna sprawa jest taka, że te lakiery starej generacji same w sobie przyciemniają i zażółcają drewno. Jedyne rozwiązanie jest takie : cyklinowanie na nowo, poszpachlowanie szpar, polerka, no i lakierowanie. Polecam lakier 2010 lub 3010 firmy irsa albo traffic lub flow z firmy bona . I wtedy wyjdzie pięękny jaśniutki dąb .
junior
Posty: 11
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: junior »

tak dokladnie chodzi o to ze nie ma pod lakierem caponu zabezpieczajacego wlasnie drewno przed ciemnieniem . Pierwsze slysze ze lakier domalux jest lakierem starej generacji jest to nowy zmieniony sklad tego lakieru i powiem wiecej malowalem nim kiedys juz dawno na poczatku swojej przygody z parkietami i powiem ze wcale nie byl taki zly wiadomo ze sa lepsze lakiery ale to tez jest lepsza cena tak ze wybór jest prosty co kto chce pozdrawiam
oxydian
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2011, 20:31

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: oxydian »

No tak ale na puszcze Domaluxu podaja ze nie wymaga stosowania Caponu. Straszna mina z tym lakierem. Czy musze stosowac podkład. Nie ma lakieru ktorym moglbym uzyskac jasny parkiet bez podkladu ? Kupie chyba Bona Flow. Prosze mi powiedziec jak go stosowac bo widze ze jest dwyskladnikowy ? Czy tym lakierem uzyskam pełny połysk i bez zmiany koloru surowego drewna ?
junior
Posty: 11
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: junior »

nie ma lakieru ktory ci nie zmieni koloru drewna
oxydian
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2011, 20:31

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: oxydian »

no to chyba nie ma sensu ponownie tego cyklinowac tylko pomalowac i jakos to strawic. Jesli odcien ma sie roznic nieznacznie to szkoda roboty. Jeszcze mam pytanie, bo kupilem lakier polmat prze pomylke, pomalowalem juz 2 warstwy, czy moge jako 3 warstwe nalozyc lakier polysk i bedzi oki ?
walter54
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 16:56

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: walter54 »

A ja nadal będę się upierał przy swoim bo na nowoczesnych renomowanych lakierach pracuję ładnych parę lat. Gwarantuję że po cyklinowaniu i polerce stosując lakier irsy lub bony wyjdzie piękny jasny dąb. Niestety ale muszę stwierdzić, że mimo zmieniania składu itd lakiery domalux są starej generacji chociażby ze względu na smród, pozatym takie zwykłe lakiery poliuretanowe przyciemniają drewno a z czasem żółkną jak cholera. Na 200 procent po moich wskazówkach kolor będzie naturalny i jaśniutki:)
junior
Posty: 11
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: junior »

nie chce sie z Panem sprzeczac ale polerowanie nie ma za wiele do jasnosci parkietu ale ciesze sie ze Pan to robi ja nie powiedzialem ze domalax jest super lakierem z górnej półki do bony mu brakuje ale nie jest wcale zly sa jego zalety i wady i prosze nie pisac ze gwarantuje Pan po lakierze bony jasny parkiet bo to bzdura jesli parkiet jest sam w sobie ciemny a czasem jest to nie rozjasni go Pan zadnym lakierem pozdrawiam
walter54
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 16:56

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: walter54 »

Jeśli pan mówi że po spolerowaniu dobrze wycyklinowanego parkietu a następnie po szlifowaniach międzywarstwowych systemem scrad i zastosowaniu lakierów na bazie wody parkiet nie będzie jaśniutki, to znaczy że nie zawiele pan ma do czynienia z nowoczesnymi technologiami. Pewnie o tarczy quadro też pan tylko może słyszał. Hmm... domalux nie jest taki złyy... nie twierdzę że jest, ale Polonez też nie jest złym autem, jednak wątpię czy chciałby nim pan jeździć do klienta :) . Nie chcę wyjść na zarozumialca itd, bo nie o to chodzi żeby się tu kłócić, ale ja cały czas tak pracuję i wiem że parkiet wyjdzie 100 procent jaśniejszy niż na zdjęciu, pozatym widać że jest niedoszlifowany.
jupsik
Posty: 11
Rejestracja: 01 kwie 2011, 21:13

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: jupsik »

lakier wodny jest o dupe rozbic po 3 latach znów sie cyklinuje
junior
Posty: 11
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: junior »

polerowanie nie ma nic do jasnosci parkietu I JESZCZE RAZ NIE MA LAKIERU NIE PRZYCIEMNIAJACEGO DREWNA co do poloneza nie interesuje mnie kto czym jezdzi ale kto co soba reprezentuje dobry fachowiec niech przyjedzie na sankach jak jest dobry a jesli pan jezdzi s klasa bo to jest wyznacznik pana fachowosci to gratulacje
walter54
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2010, 16:56

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: walter54 »

Radzę poćwiczyć czytanie ze zrozumieniem, a to z polonezem to była metafora, jeśli pan wie co to znaczy. Co do polerki to widzę że nie miał pan za wiele styczności z tym urządzeniem, a wnioskując po pana postach stwierdzam że dla pana szczytem techniki jest domalux i pewnie jakaś używana maszyna z niemiec. Proponuję poczytać katalogi takich firm jak Bona, Irsa, pallman to chociaż z nich pan się czegoś dowie na temat lakierów podkładów itd, ale zaznaczam że w markecie gdzie pewnie się pan zaopatruje ich nie będzie, jakby co to chętnie panu kilka wyślę.
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: Czesław »

oxydian pisze:Witam,
połozyłem na wycyklinowany parkiet dębowy lakier Domalux Strong (alkidowo-uretanowy). Parkiet nie był niczym gruntowany ani bejcowany. Został porządnie umyty z pyłu. Przed malowaniem był w ładnym jasnym kolorze, prawie jak klon. Po lakierowaniu, pierwsza warstwa, minęło 12 godzin, lakier stwardnał. Parkiet jest bardzo ciemny. Co jest nie tak ??? Czy to norlne ? Jestem załamany. Tyle roboty z tym cyklinowaniem. Liczyłem na jasną ładną podłogę a mam to samo co było przed robotą :( Czy kupiłem niewłaściwy lakier ? Prosze o pomoc co robic ?

Pomalowałem połowe wiec widac roznice koloru na foto, jak dla mnie tragedia :(
[img]
http://www.tvk-gaj.pl/~amfiliada/parkiet.jpg[/img]
Oczywiście, że jest to niewłaściwy lakier. Każdy parkieciarz powinien wiedzieć, że lakier uretanowo-alkidowy wchodzi w silną reakcję z garbnikami w drewnie, a szczególnie za ciemnienie jest odpowiedzialna tanina. Dlatego jeśli chciał Pan uzyskać jasna podłogę należało aplikować lakier wodny na podkład alkoholowy, bądź wodny np. Pall X 325 firmy Pallmann lub primer firmy BONA.
zbyszek555
Posty: 3
Rejestracja: 21 maja 2011, 14:46

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: zbyszek555 »

potwierdzam tylko lakiery wodne zachowają jasną barwę dębiny wcale nieprawda że trzeba cyklinowac po trzech latach chyba że ktoś pomaluię z jednego litra 25m2
tomula26
Posty: 7
Rejestracja: 13 sie 2010, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: tomula26 »

Panowie mylicie pojęcia:) Są lakiery wodne i poliuretany dwuskładnikowe na BAZIE wody. Wodne są kiepskie natomiast te drugie bardzo wytrzymałe a przede wszystkim elastyczne w przeciwieństwie do chemików. Ja używam lakierów 2kpu firmy berger i traffic firmy bona. Lakiery na bazie rozpuszczalników zawsze przyciemniają drewno w przeciwieństwie do poliuretanowych które zmieniają kolor drewna o ton. Co do podłogi to strasznie źle wyszlifowana:) A domalux to lakier nie z tej epoki - straszna lipa. Wykonawca który lakieruje takim "specyfikiem" ma ok 50 lat i standard roboty 60m na gotowo dziennie (i usługa u niego kosztuje 15-20 zł/m2 za cyklinowanie). Dowód jest taki ze lakier domalux 5l kosztuje niecale 150 zł, a 2kpu Bergera 5,5l - 550 zł. Różnica w cenie, różnica w jakości.
sirkard26
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2015, 10:40

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: sirkard26 »

Zmienił kolor bo nie zastosowałeś podkładu.. tutaj nic więcej się nie da uradzić


_______________
projekty gotowe
malfojs
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2016, 10:13

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: malfojs »

Pomaluj jeszcze raz ;)



dźwig wynajem
umlaut
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2019, 17:10

Re: Parkiet dębowy - zmienił kolor po lakierowaniu

Post autor: umlaut »

Malowanie raz jeszcze nie jest dobrym pomysłem. Ogólnie lakier powinien być nakładany cienkimi warstwami - aby właśnie podłoga nie zmieniła koloru. No i lakier bez koloru - np. Vidaron takie ma. Bardzo dobre lakiery zresztą.
ODPOWIEDZ