Przygotowanie podłoża pod panel lub deskę barlinecką?Porada

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z chemią do drewna, czyli rozmawiamy na tematy wszelkich klejów, lakierów, wylewek betonowych, podłoża itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
Arek1982
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2010, 18:08

Przygotowanie podłoża pod panel lub deskę barlinecką?Porada

Post autor: Arek1982 »

Witam
Na wstępie chciałbym pozdrowić wszystkich użytkowników oraz admina tegoż forum.
Mój problem ogólnie dla fachowca jest prosty lecz mi jako początkującemu grzebusiowi domowemu przysparza trochę kłopotów.
Pytanie jest takie:Mając starą podłogę (deski) jeszcze na legarach w domku jednorodzinnym gdzie pod legarami jest piasek jak mam przygotować pod panele lub np. deskę barlinecką podłogę?
W miarę możliwości proszę o dokładne wytyczne.Proszę o podanie czasu schnięcia podkładu pod podłogę i przede wszystkim z czego to wylać i jaka ma być grubość żebym potem się nie głowił czy podłoga wstanie za 3msce jak przyjdzie zima.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Przygotowanie podłoża pod panel lub deskę barlinecką?Porada

Post autor: Czesław »

Arek1982 pisze:Witam
Na wstępie chciałbym pozdrowić wszystkich użytkowników oraz admina tegoż forum.
Mój problem ogólnie dla fachowca jest prosty lecz mi jako początkującemu grzebusiowi domowemu przysparza trochę kłopotów.
Pytanie jest takie:Mając starą podłogę (deski) jeszcze na legarach w domku jednorodzinnym gdzie pod legarami jest piasek jak mam przygotować pod panele lub np. deskę barlinecką podłogę?
W miarę możliwości proszę o dokładne wytyczne.Proszę o podanie czasu schnięcia podkładu pod podłogę i przede wszystkim z czego to wylać i jaka ma być grubość żebym potem się nie głowił czy podłoga wstanie za 3msce jak przyjdzie zima.
Pozdrawiam

Sa dwa sposoby. Jeden polega na unicestwieniu starej podłogi z desek i wykonaniu podłoża z chudziaka ocieplenia termicznego i podkładu. Oraz sposób ułożenia posadzki z paneli drewnianych na istniejącym podkładzie z desek. W drugim prostszym przypadku jest to oczywiście tańsze. Należy ułożyć podkład z maty korkowej (bez folii) i na to deskę barlinecką lub inny panel trójwarstwowy metoda pływającą. Jest w tym jednak zagrożenie. Taki montaż można wykonać tylko wtedy, gdy wilgotność desek ślepych nie jest wyższa jak 11% i deski są w dobrym stanie, zdolne przenieść obciążenia statyczne żądane dla danego pomieszczenia. Drugi sposób to zerwanie całości i wylanie najpierw chudziaka (ok. 20 cm) potem ułożenie szczelnie folii przeciwwilgociowej, potem izolacja termiczna ze styropianu min. 15 cm (może być styrodur 10 cm), potem ponownie folia i na to właściwy podkład z cementu min. CEM 42,5. Na to można ułożyć deski trójwarstwowe pływająco (wg. Zaleceń producenta) lub przykleić te deski do podkładu po jego wyschnięciu.


Pozdrawiam
Czesław Bortnowski
ODPOWIEDZ