Konserwacja parkietu z desek olejowanych

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z podłogami drewnianymi, parkietami itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
arpot
Posty: 1
Rejestracja: 08 sty 2012, 21:46

Konserwacja parkietu z desek olejowanych

Post autor: arpot »

Witam,
Trzy lata temu zakupiłem deski olejowane Baltic Floor: jedne Dąb Elegance biały olej, drugie to Buk.
Deski zostały zamontowane i muszę szczerze przyznać, że przez te 3 lata nie prowadziłem żadnej konserwacji tych desek.

No ale przyszedł czas,gdy chciałbym się podjąć renowacji (choć to może za mocne słowo - raczej konserwacji i pielęgnacji tych desek).
Na stronie balticwood.pl wymienione są środki do konserwacji i renowacji podłóg - na bazie produktów OSMO. Myślę, że spróbuję tych środków, ale mam dwa problemy:
1. w przypadku desek z buka: bezpośrednio przy drzwiach balkonowych pojawiły się odbarwienia - efekt działania światła słonecznego (wilgoci tam nie ma, woda nie stoi) - deski są jakby bardziej zużyte (ciemniejsze). Czy jest to normalny efekt, czy też brak okresowej pielegnacji podłóg? I jak temu zaradzić?
2. czy podłogę oryginalnie pokrytą białym olejem (Dąb Elegance) można pokryć kolorem (widziałem takie produkty na stronie OSMO), czy też najpierw trzeba zetrzeć wierzchnią warstwę (wycyklinować), a dopiero potem stosować kolor na deski.

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Konserwacja parkietu z desek olejowanych

Post autor: Czesław »

Ad1. Nie ma sposobu na zaradzenie temu zjawisku. Jest to naturalny efekt.
Ad2. Odpowiedź jest trudna. Pod pewnymi warunkami można nanieść olejowosk bielony. Trzeba jednak zobaczyć deski w stanie rzeczywistym. Drugi sposób jest pewniejszy, ale zapewne droższy i wpłynie na trwałość desek. Szkoda, że po tak długim czasie jest pierwsza pielęgnacja. To z pewnością nie jest korzystne dla podłóg.

Czesław Bortnowski
ODPOWIEDZ