Proba o poradę podłoga dąb i jesion

W dziale tym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z chemią do drewna, czyli rozmawiamy na tematy wszelkich klejów, lakierów, wylewek betonowych, podłoża itd
Regulamin forum
W dziale tym proszę nie dodawać wątków, które nie dotyczą tematu działu. Aby przyłączyć się do dyskusji należy zarejestrować konto i/lub się zalogować
danieltor
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:17

Proba o poradę podłoga dąb i jesion

Post autor: danieltor »

Witam, od pewnego czasu czytam Państwa forum, dzisiaj postanowiłem się zarejestrować. Jestem inwestorem, mam do położenia podłogę dębową -Parter około 100m2, klepka 60mm X 2,2mm , długość od 35cm do 90cm, pióro -wpust. Poddasze 130m2, jesion klepka 80mm X 2,2mm dł. od 35cm do 95cm. pióro-wpust. wilgotność drzewa od 9-12.
Rozmawiałem z 3 wykonawcami, ceny podobne. wilgotność posadzki od 2,4-3.
Jeden z nich chciał kłaść podłogę zaraz, stosując chemię odcinającą, poleca klej tover, lakier bona.
Dwóch powiedziało że nie położą podłogi dopóki posadzka nie osiągnie 2 i mniej. Jeden z niech powiedział że mimo wieloletniego doświadczenia nie będzie podłogi bejcował i szczerze mi to odradzał. poleca klej maximus,
Listwy które idą przy ścianach mają 11cm wysykośći , 2,2mm grubości. Jeden wykonawca powiedział że taki cokół trzeba wyfrezować i mocować na drewnianej listwie , bo jest za gruby i wysoki, i odejdzie z czasem od ściany, dwóch powiedziało że spokojnie się przykleji.
W związku z rozbierznosciami proszę o poradę

-jaki klej bedzie najlepszy do tego typu podłogi, myślałem o uzin 92s, ale wykonawcy odradzali proponując swoje które stosują,
-co z listwami? jak je instalować? normalnie kleić czy mocować na drewnianej listwie?
- jaki lakier?
- jakiej firmy bajca
- co z bejcowaniem, jeden z wykonawców powiedział że takiej podłogi nie da się zrobić idealnie, poważnie zastanawiam się czy z tego nie zrezygnować po tej rozmowie
- kiedy można kłaść podłogę, w tej chwili w domu pale i wietrzę, pomiar był robiony 2 tyg temu
-co Państwą sądzą o klejach tover i maximus? czy zastosować uzin o którym wiele czytałem dobrego czy sika?

proszę o poradę
jestem zlokalizowany na podkarpaciu.
spektrum
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2010, 13:12

Re: Proba o poradę podłoga dąb i jesion

Post autor: spektrum »

Witam;
Radzę się wstrzymać z klejeniem drewna przy tak dużej wilgotności do czasu aż jastrych osiągnie wilgotność 2%CM, ale i tak asekuracyjnie zastosowałbym gruntówkę odcinającą wilgoć resztkową, a do tych wymiarów drewna polecam klej Sika T54 FC(jednoskładnikowy klej poliuretanowy). Bejcowanie wymaga dużej praktyki w prawidłowym przygotowaniu podłoża, niestety najmniejsze rysy są niewybaczalne. Listwę tych wymiarów proponuje wyfrezować i przymocować na listwie drewnianej. Ja stosuje system lakierniczy VERMEISTRA lub Bony(przy bejcowaniu również).

Pozdrawiam
Marek
danieltor
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:17

Re: Prośba o poradę podłoga dąb i jesion

Post autor: danieltor »

Dziękuję za odpowiedź, czy ktoś inny mógłby się wypowiedzieć?
marga25
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2010, 17:14

Re: Proba o poradę podłoga dąb i jesion

Post autor: marga25 »

witam
uzin mk 92s jest bardzo dobry ale na jego rozłożenie na 8-10 metrach mamy tylko godzinę i większość parkieciarzy odradza bo nie są w stanie nadążyć,
co do maximusa jest ok, polecam pu 501. różnica miedzy maximusem a uzinem jest taka, że maximus jest elastyczny i pracuje z deską.
bejcowanie odradzam, każda pozostawiona ryska będzie widoczna
Awatar użytkownika
Czesław
Posty: 261
Rejestracja: 19 lip 2010, 06:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Proba o poradę podłoga dąb i jesion

Post autor: Czesław »

danieltor pisze:Witam, od pewnego czasu czytam Państwa forum, dzisiaj postanowiłem się zarejestrować. Jestem inwestorem, mam do położenia podłogę dębową -Parter około 100m2, klepka 60mm X 2,2mm , długość od 35cm do 90cm, pióro -wpust. Poddasze 130m2, jesion klepka 80mm X 2,2mm dł. od 35cm do 95cm. pióro-wpust. wilgotność drzewa od 9-12.
Rozmawiałem z 3 wykonawcami, ceny podobne. wilgotność posadzki od 2,4-3.
Jeden z nich chciał kłaść podłogę zaraz, stosując chemię odcinającą, poleca klej tover, lakier bona.
Dwóch powiedziało że nie położą podłogi dopóki posadzka nie osiągnie 2 i mniej. Jeden z niech powiedział że mimo wieloletniego doświadczenia nie będzie podłogi bejcował i szczerze mi to odradzał. poleca klej maximus,
Listwy które idą przy ścianach mają 11cm wysykośći , 2,2mm grubości. Jeden wykonawca powiedział że taki cokół trzeba wyfrezować i mocować na drewnianej listwie , bo jest za gruby i wysoki, i odejdzie z czasem od ściany, dwóch powiedziało że spokojnie się przykleji.
W związku z rozbierznosciami proszę o poradę

-jaki klej bedzie najlepszy do tego typu podłogi, myślałem o uzin 92s, ale wykonawcy odradzali proponując swoje które stosują,
-co z listwami? jak je instalować? normalnie kleić czy mocować na drewnianej listwie?
- jaki lakier?
- jakiej firmy bajca
- co z bejcowaniem, jeden z wykonawców powiedział że takiej podłogi nie da się zrobić idealnie, poważnie zastanawiam się czy z tego nie zrezygnować po tej rozmowie
- kiedy można kłaść podłogę, w tej chwili w domu pale i wietrzę, pomiar był robiony 2 tyg temu
-co Państwą sądzą o klejach tover i maximus? czy zastosować uzin o którym wiele czytałem dobrego czy sika?

proszę o poradę
jestem zlokalizowany na podkarpaciu.
Wiem, bo tylko na Podkarpaciu sprzedaje się klej TOVER, a dystrybutor pochodzi z Łańcuta. Klej jest dobry i spełnia takie same parametry jak klej Maximus i klej Uzin Mk 92 S.
Jak montować listwę? Mam nadzieję, że listwa będzie klejona z dwóch pasków drewna. Jeśli nie to może się odkształcać. Nie mam pewności, ale takie jest ryzyko. Montaż jednak można wykonać stosując klej montażowy i sztyfty bez łebków.
Bejcowanie jest trudne, co podzielił jeden z ewentualnych wykonawców. Nie jest jednak niewykonalne. Dobry rzemieślnik poradzi sobie bez problemów tym bardziej, że jest to dębina.
Proszę zastosować bejcę BONA Create i na pokrycie lakier Bona Trafic, bądź olej Bona Carls 90

Trochę niepokoi mnie ta wilgotność drewna. Jeśli jakieś elementy mają 7-9% to dobrze, ale przy wilgotności drewna 11-12% będzie Pan miał szczeliny. W zimie nawet do 2-3 mm.
danieltor
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:17

Re: Proba o poradę podłoga dąb i jesion

Post autor: danieltor »

witam, dziękuję wszystkim za odpowiedź.
Proszę jeszcze o opinie odnośnie chemi, wodna czy lepsze lakiery rozpuszczalnikowe? jaki wypełniacz szczelin? ile razy lakierować?
z góry dziękuję za porady!
ODPOWIEDZ