www.festool.pl

SOLIDNE PODSTAWY, CZYLI SPRAWDZONE POMYSŁY NA DREWNIANE PODŁOGI I SUFITY

Coraz bardziej doceniamy przebywanie w miejscach, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Drewno wykorzystane jako surowiec na podłogi oraz do wykończenia sufitów, jak żaden inny materiał, tworzy wyjątkowy klimat. Prawidłowo zabezpieczone drewnopotrafi służyć dziesiątki lat zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. A przy tym jest to surowiec odnawialny. Amerykańskie drewno liściaste zastosowane w poniższych projektach idealnie sprawdza się na podłogach i sufitach różnych obiektów.


Taras „niemal idealny”

Odnowiony taras budynku 200 Gray’s Inn Road w londyńskiej dzielnicy Clerkenwell zaprojektowała pracownia IMA Architects, będąca członkiem Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA). Był to jeden z etapów remontu powierzchni biurowej, mieszczącej się w budynku telewizji ITN. Zdaniem Ian’a McArdle’a, dyrektora IMA Architects, obecnie ten fragment budynku jest „niemal idealny” – stanowi to wyraz najwyższego uznania, biorąc pod uwagę dotychczasowy dorobek pracowni.

Znajdujący się na szóstym piętrze taras o powierzchni prawie 350 m2 był dotychczas sporadycznie używany. Nie urzekał wyglądem głównie z powodu powierzchni wyłożonej betonowymi płytami z lat 90. Do zaprojektowania nowego tarasu architekci wybrali drewno jesionu amerykańskiego, które świetnie współgra z roślinami w donicach i ławkami.

O wyborze tego gatunku drewna zadecydowała przede wszystkim wysoka wytrzymałość jesionu amerykańskiego poddanego wcześniej obróbce termicznej, jego stabilność oraz fakt, że jest on pozyskiwany ze zrównoważonych źródeł. Deski tarasowe ułożono z wykorzystaniem systemu ukrytych elementów łącznych. Drewno pokryto bejcą, a następnie zaolejowano, aby zabezpieczyć głęboką brązową barwę jesionu przed promieniowaniem UV i blaknięciem.

Odnawialnie i z charakterem na podłodze


Podczas tegorocznej Wystawy Światowej EXPO w Mediolanie amerykański pawilon przyciągał uwagę głównie dzięki wspaniałej podłodze, wykonanej z białego dębu amerykańskiego. Surowiec dostarczyło Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), a podłogę o powierzchni 500 m2 wykonano we Włoszech.

Wyboru gatunku drewna dokonał nowojorski architekt, James Biber, który zaprojektował również cały pawilon. Biber chciał, aby drewno białego dębu amerykańskiego było spójnym elementem wnętrza oraz stanowiło dopełnienie pozostałych fragmentów podłogi, pochodzących ze stuletniego drewna pochodzącego z molo na Coney Island w Nowym Jorku. Zastosowanie nowego białego dębu amerykańskiego, pochodzącego z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób, było najbardziej nośnym przesłaniem ekspozycji.

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, uważa, że obecność podczas EXPO była dla amerykańskiego przemysłu drewna liściastego doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę na trwałość oraz odnawialność tego surowca.Podłoga wyglądała niesamowicie. Była wyrazista i miała piękny rysunek drewna. Wszystkie zaangażowane w ten projekt osoby były bardzo zadowolone z osiągniętego rezultatu. Podkreśla on ekologiczny charakter amerykańskiego drewna liściastego”.

AHEC wykorzystał innowacyjne badanie Oceny Cyklu Życia (LCA), aby po raz pierwszy opracować dla desek podłogowych kompletny profil, obejmujący pełny cykl ich użytkowania oraz wpływu na środowisko. Dane dotyczące wpływu leśnictwa, obróbki drewna w tartakach, suszenia i transportu do Włoch zostały skorelowane z danymi zebranymi podczas procesu produkcji. Ocena obejmuje także wpływ na środowisko wszystkich pozostałych elementów, np. kleju, oleju, elementów mocujących, transportu, montażu i przewidywanego czasu użytkowania produktu. Pod koniec cyklu życia, podłoga może zostać poddana recyklingowi lub wykorzystana jako paliwo odnawialne.

Sufitowa estetyka i funkcjonalność

El Mercat” to otwarty w zeszłym roku food court, czyli wydzielona strefa barów i restauracji, w centrum handlowym Glòries w tętniącej życiem Barcelonie. Zainspirowane stylistyką tradycyjnych, barcelońskich targów wnętrze „El Mercat” zdobią modernistyczne detale, a także elementy z drewna, barwionego szkła i wyłożone drobną mozaiką podłogi. Sufit food courtu, wykonany z czerwonego dębu amerykańskiego, nadaje całemu wnętrzu spójny charakter.

 

Postanowiliśmy wykończyć sufit czerwonym dębem amerykańskim, który nie tylko ocieplił wnętrze pełne marmurowych, szklanych i ceramicznych detali, ale także tłumi hałas” – powiedziała Carmen Tribó, główny architekt projektu z pracowni L35, która współpracowała na etapie prac projektowych ze studiem Saguez & Partners oraz Coll i Fulcarà Arquitectes.

Szeroki, podwieszany sufit z drewnianych szczeblinek został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić przepływ powietrza z centralnego systemu ogrzewania. Projektanci wybrali solidne listwy o wymiarach 30 x 120 mm. W 90-milimetrowych prześwitach umieszczono oświetlenie, montowane naprzemiennie z listewkami. Listwy wykończono matowym lakierem, a następnie z uwagi na estetykę i względy bezpieczeństwa pokryto je niepalną powłoką. „Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego, gdyż czerwony dąb amerykański nadał wnętrzu ciepła i unikalnego charakteru” – dodała Carmen Tribó.

 

www.americanhardwood.org

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress and MasterTemplate